آخرین اخبارافغانستانجهانسیاست

وزارت خارجه روسیه از عدم اشتراک کابل در نشست مسکو، اطلاع ندارد!


وزارت خارجه روسیه در خصوص اشتراک یا عدم اشتراک افغانستان در نشست صلح مسکو برای افغانستان، گفته است که تاکنون هیچ پیام از کابل مبنی بر عدم یا حضور افغانستان در این نشست دریافت نکرده است.
ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه که در نشست خبری هفتگی‌اش سخن می‌گفت، اظهار داشت: اگر کابل بخواهد در نشست صلح مسکو شرکت نکند، از طریق کانال‌های دیپلماتیک اطلاع می‌دهد؛ اما وزارت خارجه روسیه تا به حال چنین پیامی دریافت نکرده است.
این در حالی است که صبغت‌الله احمدی سخنگوی وزارت خارجه کشور پیشتر گفته بود: هر بحثی که در منطقه درباره افغانستان مطرح می‌‌شود، باید در «محوریت دولت افغانستان» برگزار شود؛ لذا ما در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه اما گفته است: شرکت کنندگان برای حضور در نشست درباره صلح افغانستان در مسکو، در حال توسعه است و ترکیب این نشست نیز همچنان بررسی می‌شود.
او در باره این موضع امریکا که این نشست منجر به صلح افغانستان نمی‌شود هم گفت: امریکا ادعا دارد که مستقیماً تلاش کرده تا صلح را در افغانستان تامین کند؛ اما با وجود ادعاهای زیاد، آن‌ها برای صلح در افغانستان موفق نشدند.
خانم زاخاروا تاکید کرد: اکنون که جامعه بین الملل نقش فعال‌تری برای صلح در افغانستان دارد، امریکا انتقادات خود را افزایش داده، در حالی که مشخص است فعالیت‌های خود ایالات متحده امریکا در منطقه منجر به ثبات نشده است.

نشست مسکو قرار است یکماه دیگر در روسیه برگزار شود. وزیر خارجه روسیه تائید کرده که گروه طالبان در این نشست شرکت خواهد کرد. طالبان اما تاکنون به طور رسمی اظهار نظر نکرده‌اند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا