آخرین اخباراسلایدشوافغانستاناقتصاد و توسعهبرگزیده

وزارت صنعت و تجارت: ۱۲۱ کارخانه در سال جاری در افغانستان ایجاد شده است

خبرگزاری دید: عبدالسلام جواد آخندزاده؛ سخنگوی وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست در افغانستان می گوید که در سال جاری خورشیدی ۱۲۱ کارخانه در بخش‌های گوناگون در کشور ایجاد شده‌اند.

آقای آخندزاده به یکی از رسانه های خصوصی کشور گفته است:”در همین مدت ۲۱۷ ماشین تولیدی نیز در سکتورهای صنایع ثقیله، خفیفه و اولیه از سوی صنعت‌کاران وارد کشور شده است”.

وی اضافه کرد: «از ابتدای سال ۱۴۰۳ خورشیدی تا اکنون ۱۲۱ فابریکه جدید تاسیس شده است و ۲۱۷ ماشین‌آلات وارد افغانستان شده است. این در حالی است که در سال گذشته، ۶۱۴ فابریکه ایجاد و یک‌هزار و ۹۸ ماشین نیز وارد کشور شده بود. این موضوع نشان دهنده افزایش سرمایه‌گذاری و بیشتر شدن و تولید در داخل کشور است. این ماشین‌آلات در سکتورهای ثقیله، صنایع خفیفه و صنایع اولیه می‌باشد.»

در همین حال اتاق صنایع و معادن افغانستان می گوید که اگر سهولت‌های بیشتری برای صنعت‌کاران در کشور ایجاد شود، صنایع داخلی رشد چشم‌گیری را شاهد خواهد بود.

بر بنیاد آمارهای اتاق صنایع و معادن، بیش از ۵ هزار کارخانه در سکتورهای گوناگون در ۱۸ پارک صنعتی در کشور فعالیت دارند که افغانستان را در برخی از سکتورها به خودبسندگی و نیمه خودبسندگی رسانده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا