آخرین اخبارجهانسیاست

وزیر خارجه بریتانیا: فکر نمی‌کردیم کابل پس از خروج نظامی ما سقوط کند!

وزیر خارجه انگلیس طی سخنانی اعتراف کرد که ارزیابی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور مبتنی بر این بود که احتمال سقوط کابل پس از خروج نظامیان ناتو از افغانستان وجود ندارد.


دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس طی سخنانی اعتراف کرد: ارزیابی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور مبتنی بر این بود که احتمال سقوط کابل پس از خروج نظامیان ناتو ازافغانستان وجود ندارد.
بر اساس این گزارش، وزیر خارجه انگلیس با دفاع از تصمیم لندن برای خارج ساختن نظامیان انگلیسی از افغانستان گفت: بنا بر اطلاعات ارائه شده از سوی سرویس اطلاعاتی بریتانیا، غیر ممکن بود کابل در سال جاری میلادی با خروج نظامیان خارجی از افغانستان سقوط کند.
وی که این سخنان را در جریان برگزاری نشست اضطراری کمیته روابط خارجی پارلمان انگلیس در خصوص بحران افغانستان مطرح می‌کرد، اظهار داشت: ارزیابی سرویس‌های اطلاعاتی این بود که طالبان تا چند ماه پس از خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان توانایی به دست گرفتن قدرت در این کشور را ندارند و خروج نیروهای نظامی ناتو از این کشور نیز بر اساس همین ارزیابی‌ها انجام شد.
وی تاکید کرد: پیشنهاد اصلی این بود که با توجه به خروج نیروها تا پایان ماه اگست، از آن زمان شاهد وخامت مداوم خواهیم بود و (با اینحال) گفته می‌شد که بعید است امسال کابل سقوط کند.
وزیر خارجه انگلیس با تاکید بر اینکه این دیدگاه تنها منحصر به لندن نبوده و تمامی اعضای ناتو بر این قول سرویس‌های اطلاعاتی غرب اتفاق نظر داشتند، افزود: این بدان معنا نیست که ما برنامه‌ریزی احتمالی نداشته یا سایر پیشنهادات را مورد آزمایش قرار ندادیم. و برای روشن‌تر شدن، این دیدگاهی بود که به طور گسترده بین متحدان ناتو مشترک بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا