آخرین اخبارافغانستانسیاست

پاسخ تند خلیلی به دوستم: حرف‌هایت «ناسنجیده» بود و با لاف زدن درد مردم دوا نمی‌شود

خبرگزاری دید: در واکنش به اظهارات مارشال دوستم علیه محمد کریم خلیلی در نشست مجازی، خلیلی حرف‌های مارشال را ناسنجیده خوانده و افزوده است که با لاف و گزاف و اعلان جنگ از خارج، درد مردم دوا نمی‌شود.


حزب وحدت اسلامی به رهبری کریم خلیلی در اعلامیه‌ای گفته است که دوستم با اظهار ناراحتی از عدم اشتراک خلیلی در شورای جبهه مقاومت برای نجات افغانستان، اتهامات «ناروایی» را علیه او مطرح کرده است.
دوستم روز گذشته در یک نشست مجازی به مناسبت سالروز ترور برهاالدین ربانی رییس پیشین شورای عالی صلح گفت که خلیلی به‌ خاطر چهار «قِران پاکستان همه افتخارات یک ملت را زیر پاک کرد». دوستم افزود که خلیلی از ترس پاکستان نمی‌تواند در جلسات شورای مقاومت اشتراک کند.
حزب وحدت اسلامی افغانستان در اعلامیه‌ خود گفته است که این اظهارات دوستم «آن‌قدر غیرمنتظره و ناسنجیده بود که هر شنونده‌ای شک می‌کند که این سخنان از طرف یک رهبر گفته شده باشد».
این حزب گفته است: «دوستم باید بداند که حمله به خلیلی و تخریب شخصیت ایشان، حمله به یک آدرس معتبر سیاسی از جوامع محروم افغانستان و تخریب این آدرس است و پیامد آن، نه تنها متوجه حزب وحدت اسلامی و جامعه هزاره می‌شود، بلکه کل جوامع محروم افغانستان را متأثر می‌سازد».
حزب وحدت اسلامی افغانستان با تکذیب و تقبیح سخنان دوستم، از او خواسته است بابت این اظهارات ناسنجیده عذرخواهی کند.
این حزب گفته است که دوستم در این سخنان خود به تمام ارتباطات، علائق و سابقه همکاری میان دو جامعه هزاره و ازبیک و حزب وحدت اسلامی و جنبش ملی اسلامی پشت پا زده است.
در اعلامیه‌ حزب آمده است که سیاست جنگی به‌شمول اعلان جنگ از خارج کشور نه تنها درد مردم افغانستان را درمان نمی‌تواند؛ بلکه مردم را آسیب‌پذیرتر می‌سازد: «تاوان این شعارها را مردم می‌دهند، کما اینکه تاکنون داده‌اند، بدون اینکه نتیجه‌ مطلوب به همراه داشته باشد».
دوستم اخیراً گفت که گفت‌وگو با طالبان نتیجه نمی‌دهد و به گفته‌ او، به جزء مبارزه‌ مسلحانه علیه این گروه دیگر راهی وجود ندارد.
این حزب بر تغییر وضعیت از طریق گفت‌وگوهای سیاسی تأکید کرده است.
حزب وحدت اسلامی افغانستان در عین حال گفته است که اگر طا-لبان به مطالبات مشروع مردم افغانستان تمکین نکنند و تمام تلاش‌های سیاسی به بُن‌بست برسد، مردم افغانستان برای همیش سکوت نخواهند کرد.
در اعلامیه‌ این حزب آمده است که قبل از هر اقدامی، جریان‌های تأثیرگذار سیاسی و گروه‌های مدنی باید روی یک طرح جامع برای آینده‌ سیاسی کشور که مبتنی بر مشارکت عادلانه همه اقوام کشور باشد به توافق برسند.
به باور این حزب، بدون یک چنین توافقی، هر نوع حرکت و اقدام سیاسی منجر به شکست شده، موجب تداوم بحران خواهد شد: «ما دیگر نمی‌توانیم در پس شعارهای قشنگ اما مبهم حرکت نماییم و برای آن قربانی دهیم».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا