آخرین اخباراسلایدشواقتصاد و توسعهایرانپاکستانمنطقه

پاکستان: به نگرانی آمریکا درباره روابط میان اسلام آباد و تهران اهمیّتی نمی‌دهیم

خبرگزاری دید: «خواجه محمد آصف» وزیر دفاع پاکستان با مخاطب قراردادن آمریکا اعلام کرد به نگرانی های این کشور در رابطه با تقویت همکاری‌های تهران و اسلام آباد اهمیتی نمی دهد. وی در گفت‌وگو با یکی از شبکه های تلویزیونی پاکستان تصریح کرد که امریکا در مسیر پروژه مشترک گازی ایران و پاکستان سنگ اندازی می کند که این رفتار غیردوستانه و به دور از انتظار اسلام آباد است.

این مقام پاکستانی در همین راستا مطرح کرد که آیا مخالفت با خط لوله گاز ایران بیانگر دوستانه بودن روابط آمریکا با پاکستان است؟

گفتنی است که در پی سفر اخیر ابراهیم رئیسی به دعوت رئیس جمهور پاکستان دو کشور متعهد به همکاری همه جانبه در مسائل مختلف ازجمله پروژه های اقتصادی شدند. تجارت دو کشور تا سقف ده میلیارد دالر ، اجرایی شدن پروژه مشترک گازی ایران و پاکستان و امضای هشت توافقنامه و سند همکاری بین دو کشور از دستاوردهای این سفر بود.

در بخش دیگری از این مصاحبه، وزیر دفاع پاکستان ضمن انتقاد به رویکرد آمریکا به روابط اسلام آباد و تهران، افزود که کشورش نسبت به نگرانی های واشنگتن در راستای تقویت همکاری ایران و پاکستان اهمیتی قائل نیست.

او گفت که اگر کسی به خاطر سفر ابراهیم رئیسی دچار دردی شده ما برای آن درمانی نداریم.

این اظهارات درحالی مطرح می شود که آمریکا به علت نگرانی از روابط ایران و پاکستان در جریان سفر رئیسی به اسلام آباد و انعقاد قراردادهای مختلف مطرح کرد که ما به هرکسی که به معامله تجاری با ایران فکر کند، توصیه می کنیم که از خطر بالقوه تحریم ها آگاه باشد.

این انتقادات درحالی از سوی خواجه آصف مطرح شد که او به رویکرد آمریکا در قبال مسئله فلسطین نیز نارضایتی خود را نشان داد. به طوری که افزود آیا وضعیت فلسطینیان و جنگ علیه مسلمانان غزه بیانگر دوستانه بودن روابط آمریکایی هاست؟

اما نگرانی آمریکایی ها از تقویت همکاری دو جانبه ایران و پاکستان درحالی مطرح شده که این کشور به همکاری هند و ایران در بندرچابهار واکنش نشان داده و تهدید به تحریم کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا