آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

پس از حمله بر مواضع حشد شعبی؛ عراق تهدید به بازنگری روابط با امریکا کرد

یک روز پس از حمله هوایی ایالات متحده به مواضع کتائب حزب‌الله، دولت عراق تهدید کرد روابطش را با واشنگتن بازنگری خواهد کرد.

یک روز پس از حمله هوایی ایالات متحده به مواضع کتائب حزب‌الله، دولت عراق تهدید کرد روابطش را با واشنگتن بازنگری خواهد کرد.
به نقل از یورونیوز، شورای امنیت ملی دولت عراق روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد حملات هوایی ایالات متحده «عراق را برای حفاظت از خود و حاکمیت این کشور به بازبینی روابط و چارچوب همکاری‌های امنیتی، سیاسی و حقوقی با امریکا وادار می‌کند.» در این بیانیه نیروهای ایالات متحده متهم شده اند که «براساس اولویت‌های سیاسی خود» تصمیم گرفته‌اند و کاری به منافع دولت و ملت عراق نداشته‌اند.
در جریان عملیات هوایی یکشنبه شب، سه موضع کتائب حزب‌الله در غرب عراق و دو موضع در شرق سوریه هدف حملات جنگنده‌ٰهای امریکایی قرار گرفته‌اند. این حملات که دست‌کم ۲۵ کشته برجای گذاشت، با جنگنده‌های اف پانزده صورت گرفته و در جریان آن مقر فرماندهی و کنترول عملیات و یا مخفیگاه تسلیحاتی این نیروها هدف حمله واقع شده‌اند.
روز دوشنبه شماری از نمایندگان مجلس و شهروندان عراقی هم به شدت از حمله امریکا به کتائب حزب‌الله انتقاد کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه تظاهرات ضد دولتی بی‌سابقه در شهرهای جنوبی عراق عملاً تبدیل به تظاهرات ضد امریکایی شد و معترضان پرچم‌های ایالات متحده را به آتش کشیدند.
ده‌ها تن از نمایندگان پارلمان عراق هم با امضای طرحی خواستار بازبینی فوری قرارداد همکاری نظامی میان بغداد و واشنگتن شدند که مجوز حضور قانونی ۵۲۰۰ نظامی امریکایی در عراق را می‌دهد.
روز دوشنبه آیت‌الله سیستانی، مرجع تقلید شیعیان با صدور بیانیه‌ای از دولت کشورش خواست تا اجازه ندهد «عراق به محل تصفیه حساب کشورهای مختلف بدل شود.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا