آخرین اخبارافغانستانسیاست

پنتاگون امریکا از حملات هوایی به سود قوای مسلح افغانستان دفاع کرد

پنتاگون دو روز پیش اعلام کرد که ارتش این کشور اخیراً با حمایت هوایی از نیروهای دولتی افغانستان به آن‌ها در مهار یکی از تهاجم‌های طالبان یاری رساند.


به نقل از یورونیوز، پنتاگون در حالی از کمک هوایی به نیروهای دولتی افغانستان سخن می‌گوید که گروه طالبان روز پنجشنبه مدعی شد که کنترول «۹۰ درصد از مرزهای افغانستان» را در دست دارد. ادعایی که دولت افغانستان آن را رد کرده است. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت: «ما در روزهای اخیر حملاتی هوایی را در حمایت از ارتش افغانستان انجام دادیم».
وی افزود که حملات هوایی امریکا در راستای حمایت از نیروهای دولتی افغانستان ادامه خواهد یافت. با این حال جان کربی از اعلام محل حملات هوایی امریکا برای کمک به ارتش افغانستان خودداری کرد.
گروه طالبان از دو ماه پیش عملیات گسترده ای را علیه نیروهای دولتی افغانستان آغاز کرده است. عملیات تهاجمی طالبان همزمان با آغاز روند خروج نیروهای خارجی به رهبری امریکا از افغانستان آغاز شد. خروج نظامیان امریکایی از افغانستان قرار است تا پایان ماه اگست(اوایل سنبله) تکمیل شود.
سخنگوی پنتاگون در حالی از حمایت هوایی امریکا از نیروهای دولتی افغانستان در برابر تهاجم طالبان خبر داده است که گمانه زنی‌های زیادی در مورد ساز و کار حمایت‌های واشنگتن از دولت افغانستان پس از خروج از این کشور صورت می‌گیرد. ایالات متحده با وجود تلاش برای تمرکز بر روی رقابت نظامی و تجاری با روسیه و چین احتمالاً به تلاش های خود برای جلوگیری از قدرت گیری گروهای افراطی مانند القاعده و داعش در افغانستان ادامه خواهد داد.
از سوی دیگر یکی از اهداف میان مدت و بلندمدت امریکا در افغانستان جلوگیری از گسترش نفوذ کشورهای دیگر از جمله روسیه، چین و ایران خواهد بود. واشنگتن همچنین احتمالاً برای حفظ برخی دستاوردهای حضور ۲۰ ساله خود در افغانستان مانند آزادی های زنان و جلوگیری از بحرانی انسانی در این کشور تلاش خواهد کرد. هرگونه بحران انسانی در افغانستان می‌تواند منجر به موج مهاجرت از این کشور به سوی مرزهای متحدان اروپایی ایالات متحده شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا