آخرین اخباراجتماعافغانستان

وزیر صحت عامه:

چهل هزار شهروند کشور مبتلا به زردی سیاه است

مسئولان وزارت صحت‌عامه کشور امروز دوشنبه (۸ اسد) از روز جهانی مبارزه علیه بیماری زردی( هیپاتیت) تجلیل کرده می‌گویند:۴۰ هزار شهروند افغانستان مبتلا به زردی سیاه است.مسئولان وزارت صحت‌عامه کشور امروز دوشنبه (۸ اسد) از روز جهانی مبارزه علیه بیماری زردی( هیپاتیت) تجلیل کرده می‌گویند:۴۰ هزار شهروند افغانستان مبتلا به زردی سیاه است.
به گزارش خبرگزاری دید، فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور، بیماری زردی را یک بیماری خاموش و خطرناک عنوان نموده، گفت:« با تاسف این بیماری در میان مردم روز به روز روبه افزایش است. تاکنون در افغانستان از میان ۱۲ میلیون تن که خون آنان معاینه شده است، حدود ۴۰ هزار تن مبتلا به زردی سیاه یا نوعB و ۱۸ هزار تن مبتلا به زردی سفید یا نوع C میباشند.»
وزیر صحت افزود: سازمان صحی جهان و سازمان ملل متحد در چهار چوب یک برنامه دورنمایی تلاش دارند تا انواع بیماری زردی را تا سال ۲۰۳۰ محدود سازند.
آقای فیروز گفت: ما نیز در همین راستا تلاش می‌کنیم تا شیوع این بیماری را الی سال ۲۰۳۰ در کشور به حد اقل برسانیم.
وزارت صحت عامه خدمات وقایوی بیماری زردی را در ۱۶ ولایت به شمول کابل، هرات، بلخ، کندهار، ننگرهار، کندز، غزنی، بدخشان، کنر، پکتیا، هلمند، پروان، خوست، نیمروز، فراه و دایکندی ارائه می‌کند.
سازمان صحی جهان در سال ۲۰۱۰، روز بیست و هشتم جولای را به نام روز جهانی هیپاتیت نام گذاری کرده است.
سازمان صحی جهان با این نام‌گذاری، از همه کشورهای جهان خواسته است تا در پیوند به محدود سازی این بیماری باید برنامه‌های مشخصی داشته باشند و این بیماری را مهار سازند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا