آخرین اخبارجهانسیاستمصاحبه

مصاحبه با استیو هینک استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز؛

چگونه غرب در محاسبات خود برای مجازات روسیه از طریق تحریم‌ها اشتباه کرد؟

هینک: برخلاف پروپاگاندای دولت بایدن، این تورم ساخته خود امریکا است و پوتین مقصر نیست. در دوران کووید هم ترامپ و هم بایدن مانند انسان‌های مست دائما پول چاپ کرده و بدست مردم دادند. تورم همیشه یک دلیل دارد: عرضه زیادی پول

خبرنگار: ارزیابی شما از تحریم‌ها علیه روسیه چیست؟
هینک: مانند همه تحریم‌های اقتصادی دیگر، تحریم‌ها علیه روسیه در حقیقت سلاح اقتصادی هستند که در جنگ اعلام نشده با روسیه بکار گرفته شده و مانند همه تحریم‌های دیگر، این تحریم‌ها نیز در تغییر رفتار روسیه شکست خورده است. تحریم‌ها هیچگاه باعث پیروزی در جنگ نمی‌شود. و اگر این به اندازه کافی‌ [برای شما] بد نیست، [باید بگویم] که این تحریم‌ها برعکس عمل کرده است، چون باعث تحکیم موقعیت پوتین و مشاوران او در روسیه شده ا‌ست.
خبرنگار: شما اغلب دوست دارید بگویید، تحریم‌ها نهار مجانی‌ نیستند [یعنی‌ برای تحریم کننده هم هزینه دارند]، پس اثر این تحریم‌ها برای امریکا و اروپا چیست؟
هینک: ما هیچگونه برآورد رسمی‌ از هزینه این تحریم‌ها [برای خودمان] نداریم، و هیچ وقت هم چنین گزارشی را دریافت نخواهیم کرد. وقتی‌ سیاستمداران سیاست‌هایی‌ را در پیش می‌گیرند که بودجه ندارد، ولی‌ هزینه دارد، آنها دوست دارند هزینه آن را پنهان کنند. با وجود این، ما برخی‌ از برآورد‌های هزینه این تحریم هارا از منابع مختلف نظیر بانک‌ها، بانک‌های مرکزی، صندوق بین‌المللی پول و سازمان‌های غیر دولتی داریم، و این هزینه چشمان ما را باز کرده ا‌ست. در همان حال که اثر اقتصادی و انسانی‌ این تحریم‌ها بر روسیه [و مردم آن] عظیم است، ولی‌ آنها در مقایسه با هزینه این تحریم‌ها در خارج از روسیه بسیار کمرنگ می‌باشد. هزینه این تحریم‌ها برای اتحادیه اروپا بسیار بزرگتر از امریکا خواهد بود. ولی‌ این هزینه‌ها فقط محدود به امریکا و اروپا نخواهد بود، و نتایج بسیار بدی برای کشورهای فقیر و مردم فقیر خواهد داشت.
خبرنگار: اروپا در حال کاهش وابستگی‌ خود به نفت و گاز روسیه است و امریکا نیز قول کمک داده است. ولی‌ آیا امریکا چنین ظرفیتی دارد؟
هینک: در یک کلمه خیر. بایدن و معاون او کملا هریس سخت مشغول قول کمک دادن به هر سگ و گربه‌ای هستند که تقاضای کمک کرده است. موضوع این است که شرکت‌های خصوصی نفت، نه رییس جمهور و معاون او نفت را تولید می‌کنند و آنها تصمیم می‌گیرند این نفت را به کی‌ بفروشند. در عین حال، این شرکت‌ها دارای ظرفیت اضافه‌ای که بتواند جبران نفت روسیه را بکند نیستند.
خبرنگار: منطق روسیه برای دریافت پول فروش خود به روبل چیست؟ روبل قرار بود به «آشغال» تبدیل شود، ولی‌ در حقیقت در برابر دالر نیرومند تر شده است.
هینک: این خواسته روسیه بیشتر سمبلیک و برای تقویت حس میهن‌دوستی مردم در روسیه است. قبلاً پول به گازپروم [شرکت عظیم نفتی‌ روسیه] به دالر و یا یورو پرداخت می‌شد و گازپروم بیشتر، اگر نه همه آن را به روبل تبدیل می‌کرد، چون هزینه‌های آن به روبل است، حالا خریدار باید روبل را مستقیما به گازپروم بفرستد. بنا بر این تعویض دالر و روبل قبل از پرداخت صورت می‌گیرد، در حالی که قبلاً بعد از پرداخت صورت می‌گرفت. روبل نیز دربرابر دالر بسیار نیرومند است، نیرومند تر از قبل از آغاز جنگ. مدیر بانک مرکزی روسیه، خانم الویرا نبیولینا نشان داده است که، برخلاف بسیاری از همتاهایش در کشور‌های دیگر [طعنه به خانم جانت یلن مدیر فدرال ریزرو امریکا است]، مدیر بسیار توانایی است.
خبرنگار: اثر ممنوعیت خرید نفت روسیه بر اروپا و امریکا چه خواهد بود؟
هینک: این اثر، به استثنای هنگری [که اتحادیه اروپا به آن اجازه ادامه خرید نفت روسیه را داده] بسیار نیرومند و منفی‌ خواهد بود. امریکا هم مصئون نخواهد بود. بازار‌های جهانی‌ نفت و گاز سیاسی و بالکانیزه شده و دیگر جریان نفت و گاز با آزادی به امریکا و یا برعکس نخواهد آمد.
خبرنگار: مردم امریکا با بدترین تورم در ۴۰ سال گذشته مواجه هستند. ریشه این تورم کجاست؟ آیا واقعاً آنطور که آقای بایدن می‌گوید، تقصیر پوتین [و جنگ روسیه] است؟
هینک: برخلاف پروپاگاندای دولت بایدن، این تورم ساخته خود امریکا است و پوتین مقصر نیست. در دوران کووید هم ترامپ و هم بایدن مانند انسان‌های مست دائما پول چاپ کرده و بدست مردم دادند. تورم همیشه یک دلیل دارد: عرضه زیادی پول.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا