آخرین اخباراسلایدشوجهانخبر های مهمسیاست

چین بر پاسخگو بودن ارتش امریکا برای نقض حقوق بشر در افغانستان تاکید کرد

نماینده چین در سازمان ملل متحد می‌گوید ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و سایر کشورها باید در قبال نقض حقوق بشر توسط ارتش‌های خود در افغانستان پاسخگو باشند.


«چن شو» نماینده دائم چین در مقر سازمان ملل در جنوا روز سه‌شنبه گفت که ایالات متحده و متحدانش باید به خاطر آنچه نقض حقوق بشر در افغانستان می‌خوانند، در جایگاه پاسخگویی قرار بگیرند.
رسانه هیل به نقل از رویترز گزارش داده که نماینده چین در سازمان ملل متحد در یک نشست شورای حقوق بشر این نهاد در خصوص افغانستان گفت: ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و کشورهای دیگر باید در قبال نقض حقوق بشر توسط ارتش‌های خود در افغانستان در جایگاه پاسخگویی قرار بگیرند و سیر جلسه کنونی باید این موضوع را پوشش دهد.
وی افزود: ایالات متحده و سایر کشورها تحت پرچم دموکراسی و حقوق بشر مداخلات نظامی را در سایر کشورهای مستقل انجام می‌دهند و مدل خود را بر کشورهایی با تاریخ و فرهنگ بسیار متفاوت تحمیل می‌کنند.
این اظهارات در حالی منتشر شده که امریکا و متحدانش در تلاش برای خارج کردن نظامیان و شهروندان خود از افغانستان پس از تسلط طالبان بر کابل هستند.
چین کشورهای غربی را به دلیل نقش آن‌ها در جنگ ۲۰ ساله افغانستان و خروج بی‌برنامه و آشفته متعاقب آن که منجر به سقوط کابل شد، محکوم کرده است.
وزارت امور خارجه چین روز جمعه تأکید کرد مداخلات نظامی امریکا در دیگر کشورها راه به جایی نمی‌برد.
«هوآ چونیینگ» سخنگوی این وزارتخانه در نشستی خبری گفت از «سندروم ویتنام» در قرن گذشته تا «سندروم افغانستان» در قرن حاضر، امریکا به‌ دنبال تغییر دیگر کشورها بر اساس امیال خود است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا