آخرین اخباراسلایدشوامنیت و حوادثجنگجهانحقوق بشرخبر های مهممنطقه

کارگران تاجیکستانی از وحشت روسیه را ترک می کنند

خبرگزاری دید: وزارت کار و مهاجرت تاجیکستان اعلام کرد که در پی تیراندازی هفته گذشته در سالن کنسرتی در نزدیکی مسکو،‌ تعداد کارگران تاجیکستانی که روسیه را ترک می‌کنند، افزایش یافته است. چهار مظنون اصلی حمله مرگبار به سالن کنسرت کروکوس، شهروند تاجیکستان اند.

به نقل از یور نیوز؛ شاخنوزا نودیری، معاون وزیر کار تاجیکستان به خبرگزاری دولتی تاس روسیه گفت: «ما تماس‌های زیادی دریافت می‌کنیم. اینها به احتمال زیاد شکایت از آزار و اذیت نیست، بلکه وحشت و ترس شهروندان ما است، بسیاری می‌خواهند روسیه را ترک کنند. ما در حال حاضر در حال نظارت بر اوضاع هستیم، افراد بیشتری وارد [تاجیکستان] می‌شوند تا اینکه خارج شوند.»

در همین حال؛ آنتون گلوشکوف، رئیس انجمن ملی سازندگان روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفته است، با خروج کارگران مهاجر، کمبود نیروی کار در اقتصاد روسیه ممکن است حتی بدتر شود. کمبود نیروی کار در صنعت ساخت و ساز در مقایسه با سال ۲۰۲۲، امسال ۳۶ درصد افزایش یافته است.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است که کمبود پرسنل و در نتیجه افزایش دستمزد‌ها، از جمله خطرات تورم است که این بانک را مجبور کرده نرخ بهره کلیدی را همچنان بالا نگه دارد.

وزارت کار تاجیکستان پیش بینی می‌کند که خروج مهاجران از روسیه موقتی باشد.

بر اساس وب سایت این وزارتخانه، ۶۵۲ هزار و ۱۴ کارگر مهاجر در سال ۲۰۲۳ این کشور را ترک کردند، در حالی که این رقم در سال ۲۰۲۲ برابر با ۷۷۵ هزار و ۵۸۲ نفر بوده است. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا