آخرین اخبارافغانستانسیاست

کانگرس امریکا از خلیلزاد و هشت نفر دیگر در پیوند به خروج از افغانستان تحقیق می‌کند

خبرگزاری دید: کمیته روابط خارجه مجلس نمایندگان کانگرس امریکا می‌گوید که در پیوند به پرونده خروج از افغانستان، از خلیلزاد و هشت تن دیگر تحقیق می‌کند.

مایکل مک‌کال رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا این درخواست را همزمان با دومین سالگرد خروج آخرین سرباز امریکایی از افغانستان مطرح کرده است. او این عقب‌نشینی را «بی‌نظم و مرگبار» توصیف کرده است.

مک‌کال مصاحبه‌های رونویسی‌شده‌ نُه مقام پیشین، از جمله راس ال ویلسون سرپرست سابق سفارت امریکا در کابل، برایان مک کئون معاون سابق وزیر امور خارجه‌ امریکا در امور مدیریت و منابع، زلمی خلیلزاد نماینده‌ ویژه پیشین ایالات متحده در امور صلح افغانستان و جان بس سفیر سابق ایالات متحده در افغانستان را طلب کرده است.

رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا افزوده است که از طریق تحقیقات در حال انجام خود، به این نتیجه رسیده است که این افراد برای کشف چگونگی و چرایی خروج دولت بایدن از افغانستان و تسلیم‌شدن به طا-لبان و کشته‌شدن ۱۳ نظامی امریکا اطلاعات مهمی دارند.

مک‌کال نوشته است که همه چیزهایی که اتفاق افتادند می‌توانستند جلوگیری شود.

او تأکید کرده است تا زمانی که مردم امریکا شفافیت و پاسخی را که شایسته‌ آن هستند دریافت نکنند، آرام نخواهد گرفت.

به‌ گفته‌ مک‌کال، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا به مصاحبه با مقامات فعلی و سابق دولت بایدن که در برنامه‌ریزی و اجرای عقب‌نشینی از افغانستان دخیل هستند، ادامه خواهد داد.

مک‌کال از نُه نفری که مصاحبه‌های‌شان را درخواست کرده، خواسته است که با کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان تماس بگیرند و مصاحبه‌های رونویسی‌شده‌ خود را تا هفتم سپتامبر ۲۰۲۳ ترتیب دهند.

دولت بایدن به ‌خاطر چگونگی خروج از افغانستان با انتقاد مواجه است.

با خروج نظامیان خارجی از افغانستان در سال ۲۰۲۱، طا-لبان پس از ۲۰ سال دوباره به قدرت بازگشتند.

آخرین سرباز امریکایی در نهم سنبله ۱۴۰۰، در حالی که طا-لبان کابل را تصرف کرده بودند، از پایتخت افغانستان خارج شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا