آخرین اخباراسلایدشوجهان

کرونا در جهان؛ کشورها همچنان در حال نبرد با ویروس

با آن که ویروس مرگبار کرونا در خاستگاهش چین تقریباً از رمق افتاده است، ولی امریکا با ثبت نزدیک به ۳هزار فوتی در شبانه روز گذشته رکورد جدیدی در آمار مرگ و میر این بیماری بر جای گذاشت.

با آن که ویروس مرگبار کرونا در خاستگاهش چین تقریباً از رمق افتاده است، ولی امریکا با ثبت نزدیک به ۳هزار فوتی در شبانه روز گذشته رکورد جدیدی در آمار مرگ و میر این بیماری بر جای گذاشت.
آخرین آمار کرونا در افغانستان
وزارت صحت عامه اعلام کرد که با ثبت موارد تازه ابتلا به ویروس کرونا، شمار کل مبتلایان در کشور به هزار و ۱۷۶ نفر رسیده است. همچنین با فوت چهار نفر طی یک شبانه روز، شمار قربانیان این ویروس نیز به ۴۰ نفر رسید. وزارت صحت عامه امروز چهارشنبه ( ۳ ثور) همچنین از افزایش شمار بهبودیافتگان از این ویروس خبر داد و اعلام کرد که شمار بهبودیافتگان در مجموع به ۱۶۶ نفر افزایش یافته‌ است.
آخرین آمار ایران
سخنگوی وزارت بهداشت/صحت ایران از شناسایی هزار و ۱۹۴ بیمار جدید کووید- ۱۹ در شبانه روز گذشته در این کشور خبر داد. کیانوش جهانپور روز چهارشنبه با اعلام این خبر گفت که به این ترتیب مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به ۸۵ هزار و ۹۹۶ نفر رسید.
وی با اعلام این که در ۲۴ ساعت گذشته ۹۴ بیمار کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند شمار کلی جان‌باختگان کرونا از ابتدای شیوع این بیماری در ایران را ۵ هزار و ۳۹۱ نفر ذکر کرد. جهانپور همچنین گفت که تا امروز ۶۳ هزار و ۱۱۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.
۳۱ ولایت ترکیه از فردا قرنطینه می‌شود
۳۱ ولایت ترکیه از فردا به مدت ۴ روز قرنطینه می‌شود. دولت ترکیه هدف از این اقدام را تلاش برای مهار ویروس کرونا در کشور اعلام کرده است.
دولت ترکیه با انتشار دستور العملی در همین زمینه به بازارهای محلی و رستوران‌های بیرون‌بر در این کشور برای دو روز اول ماه رمضان نیز اجازه فعالیت داده است. همچنین ساعت کار سوپرمارکیت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی در روزهای ۲۱ و ۲۲ اپریل (۲ و ۳ ثور) تمدید شده و از ۸ بامداد تا ۱۱ شب بعد از ظهر اعلام شده است. این تصمیم نیز برای تسهیل خرید شهروندان در آستانه ماه رمضان گرفته شده است.
آخرین آمار روسیه: ۵۸ هزار مبتلا
ستاد بحران کرونا در دولت روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد با مشاهده ۵ هزار و ۲۳۶ مورد جدید ابتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار کل مبتلایان در این کشور به مجموع ۵۷ هزار و ۹۹۹ نفر رسید. بر اساس اعلام همین منبع رسمی، در شبانه روز گذشته همچنین ۵۷ نفر بر اثر کرونا در روسیه جان خود را از دست داده‌اند و به این ترتیب آمار قربانیان این بیماری در پهناورترین کشور جهان به ۵۱۳ نفر رسیده است.
شمار مبتلایان در پولند به ۱۰ هزار نفر رسید
کمتر از ۲۰ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری در پولند، شمار مبتلایان کرونا در این کشور از ۱۰ هزار نفر گذشت و با افزوده شدن ۱۷۸ مورد دیگر در شبانه روز گذشته به مجموع ۱۰ هزار و ۳۴ نفر رسید. شمار جان‌باختگان کرونا در لهستان نیز در مجموع به ۴۰۴ نفر رسیده است. در ۲۴ ساعت گذشته تنها ۳ نفر بر اثر کرونا در لهستان جان باخته‌اند که این کمترین آمار مرگ و میر کرونایی در این کشور از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون است.
پارک‌های ایران باز می‌شود
حسین ذوالفقاری رییس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد از امروز چهارشنبه محدودیت ورود به پارک‌ها، بوستان‌ها و تفرجگاه‌های ایران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برداشته می‌شود.
محدودیت سفرهای بین استانی در ایران نیز از دو روز پیش لغو شده است.
جاپان ورود افراد از بیش از ۱۰ کشور دیگر را ممنوع می‌کند
جاپان برای کمک به مهار شیوع ویروس کرونا قصد دارد که ورود شهروندان خارجی از بیش از ۱۰ کشور دیگر را ممنوع کند. شبکه ان‌اچ‌کی جاپان با اعلام این خبر گفته است که این ممنوعیت علاوه بر ۷۳ کشور و منطقه‌ای است که پیشتر در فهرست ممنوعیت قرار گرفته‌اند. به گزارش این شبکه خبری، دولت جٰاپان در صدد است تا از ورود خارجیانی که ظرف ۱۴ روز پیش از ورودشان به این کشور در روسیه، بلاروس، قطر، امارات متحده عربی و چند کشور دیگر بوده‌اند جلوگیری کند.
با تأیید ۳۹۰ مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا تا کنون شمار کل موارد ابتلا در جاپان به ۱۱ هزار و ۵۴۳ مورد رسیده که با احتساب ۷۱۲ مورد دیگر مربوط به کشتی تفریحی «دیاموند پرینسس» تعداد کل مبتلایان در این کشور ۱۲ هزار ۲۵۵ نفر می‌شود. شمار کلی جان‌باختگان کرونا در جاپان نیز با مرگ ۲۰ نفر دیگر و با احتساب ۱۳ نفر در کشتی دیاموند وینسس به ۲۹۶ نفر می‌رسد.
افزایش چشمگیر مبتلایان در اسپانیا
شمار مبتلایان به کووید- ۱۹ در اسپانیا باز هم افزایش یافت و با ۴ هزار و ۲۱۱ مورد جدید در شبانه روز گذشته به مجموع ۲۰۸ هزار و ۳۸۹ نفر رسید. این دومین روز متوالی است که آمار روزانه مبتلایان در اسپانیا به حد چشمگیری افزایش را نشان می‌دهد.

بنا بر اعلام مقام‌های رسمی اسپانیا، شمار افراد جان‌باخته از کرونا در این کشور نیز در ۲۴ ساعت گذشته نسبت به روز قبل از آن اندکی افزایش یافت و به ۴۳۵ نفر رسید. به این ترتیب شمار کل فوتی‌های کرونا در اسپانیا که هم اکنون دومین کانون اصلی این بیماری در جهان است به ۲۱ هزار و ۷۱۷ نفر رسده است.
اسپانیا برای لغو قرنطینه در نیمه دوم ماه مه آماده می‌شود
نخست‌وزیر اسپانیا پدرو سانچز گفت كه دولت وی قصد دارد اقدامات خود را برای لغو تدریجی قرنطینه کرونایی در نیمه دوم ماه می آغاز كند. سانچز روز چهارشنبه در جلسه پارلمان اسپانیا از نمایندگان این کشور خواست تا لایحه دولتی تمدید مقررات قرنطینه را تا روز ۹ می (۲۰ ثور) تصویب کنند.
مقررات قرنطینه از روز ۱۴مارچ (۲۴ اسفند ۹۸) در اسپانیا اعمال شده است.
فرانسه: تمام پروازها از خارج شنگن لغو شده است
الیزابت بورن وزیر ترابری و محیط زیست فرانسه روز سه‌شنبه گفت: «تقریباً همه پروازها از خارج از منطقه شنگن به این کشور به حالت تعلیق درآمده است».
بورن در گفتگویی با رادیو آرتی‌ال با اعلام این مطلب گفت پروازهایی که برای بازگرداندن اتباع فرانسوی از خارج از منطقه شنگن هم انجام می‌گرفت، تقریبا پایان یافته است.
رهبران اروپایی از اواسط ماه مارچ گذشته به هدف مهار گسترش بیماری همه‌گیر کرونا خواستار ممنوعیت سفرهای غیر ضروری به این قاره شده بودند و رییس جمهوری فرانسه نیز در همان زمان اعلام کرد تمامی سفرها میان کشورهای غیر اروپایی و اتحادیه اروپا به مدت ۳۰ روز به حالت تعلیق در می‌آید.
۳۳ مورد مثبت کرونا در یک کشتی ایتالیایی در جاپان
مقام‌های محلی ناگاساکی در جنوب جاپان اعلام کردند تا کنون نتیجه تست ۳۳ نفر از خدمه یک کشتی تفریحی در این شهر مثبت بوده است. این کشتی ایتالیایی که کوستا آتلانتیکا نام دارد، در مجموع ۶۲۳ سرنشین دارد و از اواخر فبروری گذشته برای تعمیر در بندر ناگاساکی پهلو گرفته است.
به گفته هودو ناکامورا فرماندار ناگاساکی ابتدا یک نفر در این کشتی به کرونا مبتلا شده و سپس از ۵۶ نفری که با این فرد در تماس نزدیک بوده اند، ۳۳ نفر دیگر نیز مبتلا شده‌اند. ناکامورا از دولت مرکزی جاپان برای تخلیه بیماران کمک خواسته است.
۱۵ مبتلا و یک فوتی در تایلند
مقامات تایلند اعلام کردند در شبانه روز گذشته در این کشور ۱۵ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و یک نفر نیز از این بیماری جان باخته است. آمار کلی مبتلایان کرونا در تایلند تا کنون ۲ هزار و ۸۲۶ و فوتی‌ها ۴۹ نفر اعلام شده است. آمار مبتلایان در این کشور دست کم در چهار روز اخیر سیر نزولی داشته است.
آمار آلمان باز هم بالا رفت
با وجود آن که صعود منحنی رشد تعداد مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در آلمان تا دو روز پیش متوقف شده بود، اما در دو روز گذشته این آمار بار دیگر اندکی رشد را نشان می‌دهد. برابر آخرین آمار رسمی اعلام شده در شبانه روز گذشته ۲ هزار و ۲۳۷ نفر دیگر در آلمان به کووید- ۱۹ مبتلا شده و ۲۸۱ تن دیگر نیز از این بیماری جان باخته‌اند. شمار کلی مبتلایان آلمان تا روز چهارشنبه ۱۴۸ هزار و ۶۹۴ نفر و مجموع جان‌باختگان از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون ۵ هزار و ۸۶ نفر اعلام شده است.
برگزاری نماز تراویح در حرمین شریفین عربستان مجاز شد
مدیریت حرمین شریفین در بیانیه‌ای که از خبرگزاری رسمی عربستان منتشر شد، اعلام کرد سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی با برگزاری تواریح در شب‌های رمضان در حرمین شریفین موافقت کرده است. تواریح نام نماز به خصوصی است که اهل سنت در طول ماه رمضان هر شب بعد از نماز مغرب و عشاء آن را برگزار می‌کنند. بنا به همین گزارش، پادشاه عربستان همچنین ساعات محدودیت‌های قرنطینه کرونایی را در ماه رمضان اندکی کاهش داده تا مردم روزه‌دار بهتر بتوانند به خرید مایحتاج روزانه خود بپردازند.
با این حال، هم مسجد النبی و هم مسجد الحرام در طول ماه رمضان به دلیل شرایط ویژه شیوع کرونا همچنان به روی زیارت‌کنندگان بسته خواهند ماند.
رکورد آمار روزانه قربانیان امریکا
امریکا همچنان با اختلاف، دارای بیشترین آمار قربانیان کرونا در جهان است و این ویروس همچنان در این کشور یکه‌تازی می‌کند. آمار روزانه کرونا در امریکا از رشد شدید شمار جان‌باختگان حکایت دارد به طوری که تعداد قربانیان ۲ هزار و ۸۰۴ نفر افزایش یافته است. این تعداد رکورد تازه‌ای در آمار روزانه فوتی‌های کرونا در امریکاست. آمار جان‌باختگان امریکا در شبانه روز پیش از آن هزار و ۹۳۹ نفر بود.
بر اساس آخرین آمار رسمی، درایالات متحده از ابتدای شیوع کووید- ۱۹ تا بامداد روز چهارشنبه ۸۱۹ هزار و ۱۷۵ نفر به این بیماری دچار شده و ۴۵ هزار و ۳۴۳ تن نیز از این بیماری جان باخته‌اند.
افزایش آمار روزانه مبتلایان در چین

بر اساس آمار رسمی در چین در شبانه روز گذشته ۳۰ نفر به بیماری کووید- ۱۹ دچار شده‌اند و به این ترتیب آمار روزانه مبتلایان این کشور پس از چند روز کاهش، دوباره افزایش یافته است. همچنین برای نهمین روز متوالی آمار جان‌باختگان کرونا در چین صفر گزارش شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا