آخرین اخباراجتماعافغانستانحقوق بشرزنان

کمپاین ۱۶ روزه محو خشونت جنسی در کشور آغاز شد

با آغاز کمپاین ۱۶ روزه محو خشونت جنسی و تجلیل از روز جهانی محو خشونت علیه دختران و زنان در کشور، نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان از حکومت و مردم خواست که به تلاش شان علیه پدیده خشونت جنسی ادامه بدهند.

با آغاز کمپاین ۱۶ روزه محو خشونت جنسی و تجلیل از روز جهانی محو خشونت علیه دختران و زنان در کشور، نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان از حکومت و مردم خواست که به تلاش شان علیه پدیده خشونت جنسی ادامه بدهند.
به گزارش خبرگزاری دید، شعار امسال برای این روز «جهان را نارنجی بسازید: برابری نسل در مقابل تجاوز جنسی مبارزه می‌کند.» بر حمایت و تقویت صدای بازماندگان خشونت و تقویت صدای دادخواهی برای پایان دادن به خشونت و تجاوز جنسی تمرکز دارد.
خشونت جنسی و مبتنی بر جنسیت به شمول آزار و اذیت و تجاوز جنسی در زمان صلح یا جنگ اتفاق می‌افتد. اینگونه خشونت‌ها به طور کامل حقوق بشری زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و منجر به انواع و اقسام تبعیض، ننگ و ضربه روحی می‌گردد.
نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد برای افغانستان می‌گوید:«ما صدای قوی زنان افغانستان را که چنین خشونت‌ها را تجربه نموده‌اند می‌شنویم. با وجود خطرات و چالش‌هایی که در قسمت مصئونیت‌شان وجود دارد به شمول جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، آن‌ها جهت دادخواهی برای پایان دادن به خشونت جنسی و مبتنی بر جنسیت ایستاده‌اند. ما باید در کنار آن‌ها بایستیم.»
وی افزود:«معافیت از مجازات و عادی شدن فراگیر خشونت جنسی و مبتنی بر جنسیت باید پایان یابد.»
ملل متحد از تلاش‌هایی که از سوی حکومت به ویژه دفتر دادستانی برای پاسخگو نگهداشتن عاملین تجاوز جنسی صورت گرفته است، قدردانی می‌نماید. انجام این‌گونه تلاش‌ها نشان می‌دهد که چنین رفتارهایی جرم و غیر قابل قبول است.
در همین حال، التا میلر نماینده دفتر سازمان ملل متحد برای زنان در افغانستان گفت:«با این حال زنان و دختران افغان همچنان شاهد نقض گسترده حقوق بشری شان و خشونت دوامدار به شمول تاثیرات جنگ و نابرابری جنسیتی هستند. با این که پیشرفت‌هایی به شمول افزایش شمار دادستانان و قضات زن صورت گرفته است، اما هنوز کارهای زیادی باقی مانده است.
طی ۱۲ ماه گذشته، وزارت امور زنان، دفتر دادستانی کل، پولیس ملی، ستره محمکه و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان قضایای ادعای خشونت علیه زنان و دختران از جمله قتل، قتل ناموسی، تجاوز جنسی، ضرب و شتم و ازدواج های زیر سن را مستند ساخته‌اند.
در جریان کمپاین ۱۶ روزه، حکومت افغانستان به حمایت ملل متحد فعالیت‌های دادخواهی و آگاهی دهی را برای رسیدگی به خشونت علیه زنان و دختران در افغانستان شدت می‌بخشد. این کمپاین تا ۱۰ دسمبر روز جهانی حقوق بشر ادامه خواهد یافت.
با این همه، آمارهای ارائه شده از سوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که قضایای خشونت علیه زنان در سال روان نسبت به زمان مشابه در سال پار، نزدیک به ۹ درصد افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا