آخرین اخباراسلایدشوافغانستانسیاست

گرامی‌داشت از روز جهانی قدس در کابل؛ سکوت مسلمانان در برابر تصمیم ترامپ شرم‌‌آور است


همزمان با فرارسیدن آخرین جمعه ماه رمضان و روز جهانی قدس، شورای اخوت اسلامی کشور از این روز جهانی با برگزاری همایشی زیر عنوان « قدس و اخوت اسلامی» در کابل تجلیل کرد.

به گزارش خبرگزاری دید، سخنرانان این مراسم ضمن حمایت از مردم مظلوم فلسطین، تنفر، خشم و انزجار شان را از تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر انتقال سفارت این کشور از تل‌‌ابیب به بیت‌المقدس اعلام کردند.
آنان اقدام ترامپ را تجاوز آشکار به ارزش‌های اسلامی خوانده، تاکید کردند که مسلمانان باید در برابر این تصمیم ایستادگی کنند.
سید هادی هادی رییس بنیاد فرهنگی پیامبر اعظم، در این مراسم اشاره کرد که روز «قدس» امسال در حالی تجلیل می‌شود که ماه‌های اخیر برای تمام مسلمانان، به ‌ویژه مردم مظلوم فلسطین تلخ و خونین بوده‌ است.
هادی اضافه کرد که جدا از خونین بودن این ماه‌ها، امریکا اخیراً گامی دیگر به عنوان بدترین تجاوز به همه ارزش‌های اسلامی برداشته‌ و سفارت خود را از تل‌‌ابیب به بیت‌المقدس انتقال داده‌است.
به گفته‌ آقای هادی، امریکایی‌ها، غرب و اسراییل گمان می‌کنند که با انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس آخرین سنگر مسلمین را فتح کرده‌اند در حالی که هرگز جهاد، قیام و مبارزه مسلمانان از پای نخواهد نشست.
این عالم دینی تاکید کرد که انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس باعث بیداری مسلمین و بشریت خواهد شد و نسل جوان و به خون نشسته فلسطین مصمم‌تر از پیش با اتحاد و همدلی در برابر دشمن خون‌خوار بشریت به پیروزی خواهد رسید.
از سویی هم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلام عباس مصباح رییس کمیسیون ارتباطات شورای اخوت اسلامی و امام جماعت مسجد مدینة العلم با نقل حدیثی از پیامبر گرامی اسلام تاکید کرد که ظالم و مظلوم هر دو در آتش جهنم‌اند و هیچ یک از دیگری برتری ندارد.
آقای مصباح اضافه کرد که مسئله ظلم بر ملت فلسطین تنها مربوط امریکا و اسراییل نخواهد بود و آنان به ‌عنوان ظالم یک طرف محکوم نخواهند شد؛ چون طرف دیگر این ظلم سکوت مسلمین می‌باشد.

او انتقاد کرد که مسلمین، هرچند نیروی انسانی‌دارند، عالم و دانشمند دارند، آیات قرآنی در پیوند به جهاد با یهود و نصارا دارند؛ اما با آن‌هم در مقابل جنایت‌های استکبار سکوت شرم‌گین پیشه کرده‌اند؛ در حالیکه در تکفیر خود و اختلافات داخلی کشور خود دست باز دارند.
مصباح اشاره کرد که جای شرم است که بیش از یک‌ونیم میلیارد مسلمان در برابر اقلیت اندک یهود سکوت کرده‌اند و تنها به صدور یک اعلامیه بسنده می‌کنند.
به گفته‌ او، امروز نه امریکا جنایت‌کار است و نه اسراییل؛ بلکه زمامداران کشورهای اسلامی و آنانی که خود را خادم حرمین شریفین می‌گویند مقصر اصلی هستند که به قوانین اسلامی و به قرآن که یهود و نصارا را دشمن مسلمانان گفته است، عمل نمی‌کنند.
رییس کمیسیون ارتباطات شورای اخوت اسلامی تاکید کرد که قدس با یک گردهمایی در طول سال آزاد نمی‌شود؛ بلکه مسلمانان باید با عمل به قرآن عملاً در برابر صهیونیزم بلند شوند.
مصباح همچنین با بیان‌ این که چرا حقوق بشر، حقوق زن و حقوق طفل در فلسطین تطبیق نمی‌شود؟ انتقاد کرد که قدرت‌های غربی همیشه داد از حقوق بشر، زن و کودک می‌زنند؛ اما تاکنون در مقابل جنایات صورت گرفته علیه مردم فلسطین از سوی اسراییل سکوت کرده است.
به باور آقای مصباح؛ جنایت اسراییل، کشتن و قتل‌عام کردن امروز به عنوان یک مسئله عادی تبدیل شده است.
در همین حال، مولوی فضل من‌الله فضلی عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان و امام جماعت مسجد بره‌کی کابل در این مراسم گفت که سیاست امریکا در قبال مسلمانان طوری است که از ادوار تاریخ تاکنون از یک مشت یهود پشتبانی کرده است.
آقای فضلی اضافه کرد که یهود را قرآن‌کریم خوار، ذلیل و دشمن مسلمانان خوانده است.
به گفته‌ او، جای شرم است که نخستین قبله مسلمانان و ارزش‌های بزرگ جهان اسلام علناً از سوی امریکا و اسراییل اشغال می‌شود و ما در برابر آن سکوت کرده‌ایم در حالیکه کُل یهودی‌ها اقلیت کمتر از ۱۲ میلیون را تشکیل می‌دهند.
او با محکوم کردن انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس تاکید کرد که مسلمانان باید متحدانه در برابر تصمیم اخیر ترامپ ایستادگی کنند.
گفتنی است که بیت‌المقدس یا قبله اول مسلمین سرزمين اصلي ميليون‌ها آواره فلسطينی از سال ۱۹۴۸ ميلادی توسط رژيم غاصب اسرایيل در اشغال صهيونيست‌ها قرار گرفته است.
پس از صدور پیام تاریخی امام خمینی در سال ۱۳۵۸ مبنی بر نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، همه ساله این روز در سراسر جهان و در میان تمام امت اسلامی مورد تجلیل قرار می‌گیرد.
مسلمانان سراسر جهان در این روز با حمایت از مردم فلسطین، بر اتحاد میان جوامع مسلمان برای مقابله با استکبار جهانی و رژیم اشغالگر قدس تأکید می‌کنند.
 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا