آخرین اخبارافغانستانسیاست

یوناما خواستار مذاکرات مستقیم حکومت و طالبان شد


هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) از رعایت آتش‌بس از سوی دولت افغانستان و طالبان قدردانی کرد و خواستار آغاز مذاکرات مستقیم دولت و طالبان با استفاده از فرصت آتش‌بس شد.

به گزارش خبرگزاری دید، یوناما با انتشار خبرنامه‌ای، همچنین از تمدید آتش‌بس برای مدت نامعلوم از سوی اشرف‌غنی استقبال و تأکید کرد که این نهاد از حمایت وسیع مردم افغانستان برای آتش‌بس و صلح تحت تأثیر قرار گرفته است.
نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، از طالبان خواسته است که به درخواست مردم برای خاتمه جنگ پاسخ مثبت دهد.
تادامیچی یاماموتو نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت:« تمدید آتش‌بس از سوی دولت، فرصت روشنی را برای راه حل از طریق مذاکره برای این درگیری فراهم می‌کند. این فرصت را نمی‌توان از دست داد.»
یاماموتو گفت:« من بارها اعلام کرده‌ام که حل اختلافات از طریق مذاکره ممکن است. حالا من اعتقاد دارم که می‌تواند قریب‌الوقوع باشد. من خواستار گام‌های اساسی برای آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان هستم تا رنج مردم افغانستان پایان یابد. پیشنهاد صلح دولت افغانستان که توسط جامعه بین‌المللی پشتیبانی شده است، می‌تواند هر موضوعی را مورد بحث قرار دهد.»
او ادامه داد: من از تمام کشورهای ذیدخل از جمله کشورهای منطقه دعوت می‌کنم تا از این آغاز جدید صلح حمایت کنند.
گفتنی است که برخی سیاست‌مدارها از آتش‌بس میان طالبان و حکومت ابراز نگرانی کرده و سرازیر شدن نیروهای طالب را در برخی شهرها نگران کننده خوانده‌اند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا