آخرین اخبارافغانستانمطالب معلوماتی

۱۰ واقعیت جالب در مورد تیرانوسوروس رکس که شاید نمی دانستید

اگر چه تی‌رکس بزرگ ترین دایناسور نیست اما بدون شک ترسناک ترین و خشن ترین موجودی است که پای بر این کره خاکی گذاشته است. با ۱۰ واقعیت جالب در مورد این جانور در ادامه مطلب همراه شوید.

تقریباً هر کودکی در میان اسباب‌بازی‌هایش یک دایناسور از نوع «تی‌رکس» دارد که یکی از اسباب بازی‌های مورد علاقه‌اش به شمار می‌آید. علاوه بر این هر وقت در مورد دایناسورها حرف می‌زنید صحبت‌تان بدون نام بردن از «تی‌رکس» کامل نخواهد بود. در فلم پارک ژوراسیک نیز بسیاری از تماشاگران این موجود عظیم‌الجثه را نسبت به دیگر دایناسورها بیشتر دوست داشتند. اگر چه تی‌رکس بزرگ ترین دایناسور نیست اما بدون شک ترسناک ترین و خشن ترین موجودی است که پای بر این کره خاکی گذاشته است. با ۱۰ واقعیت جالب در مورد این جانور در ادامه مطلب همراه شوید.
۱- نداشتن اسکلت کامل
تا به امروز دیرین شناسان اسکلت بیش از ۵۰ تیرانورکس را پیدا کرده‌اند اما هیچ کدام از آن ها کامل نبوده است. در این میان جالب‌ترین و کامل‌ترین اسکلت تی‌رکس یافت شده «Sue» نامگذاری شده که اسم همان زنی است که اسکلت آن را در داکوتای جنوبی پیدا کرد.


۲- عادات غذایی
بسیاری بر این باورند که تی‌رکس در هر گاز خود بیش از ۲۳۰ کیلوگرام گوشت را می‌بلعیده است. از میان شکارهای او می‌توان به دایناسورهای گیاه خواری مانند «ترایسراتوپ» و «ادمونتوسوروس» اشاره کرد. تی‌رکس استخوان‌های طعمه‌های خود را در حین گاز زدن خرد کرده و تاکنون استخوان هایی در مدفوع این حیوان پیدا شده است.


۳- تاریخچه نامگذاری
نام تیرانوسوروس رکس (Tyrannosaurus rex) به معنای «پادشاه چلپاسک‌های ظالم» است: در زبان یونانی تیرانو به معنای ظالم و سوروس به معنای مارمولک و رکس نیز در زبان لاتین به معنای شاه می باشد. این اسم را «هنری فیرفیلد آزبورن» که بعدها رییس موزیم تاریخ طبیعی امریکا شد به این دایناسور داد.


۴- ران هایی برای دویدن
تی‌رکس ران‌های بسیار قوی و دمی دراز داشت تا وزن سنگین جمجمه‌اش را که ۱.۵ متر طول داشت، تحمل کرده و تعادل آن را حفظ نماید. به همین دلیل این حیوان می‌توانست با سرعتی معادل ۱۷ تا ۴۰ کیلومتر در ساعت بدود.


۵- تی‌رکس همجنس خوار
اگر چه هنوز کاملاً تایید نشده اما دیرین شناسان دندان‌های یک تی‌رکس را در بدن تی‌رکس دیگر یافته‌اند. بنابراین شاید این گونه از دیگر تی‌رکس ها نیز تغذیه کرده باشد. شاید هم تنها تا سر حد مرگ با هم مبارزه کرده‌اند.


۶- ترسناک ترین گاز(دندان گرفتن یا چک زدن)
محققان دانشگاه لیورپول دریافته‌اند که تی‌رکس قوی‌ترین گاز را در میان گوشتخواران تمام دوران داشته است. بر اساس تحقیقات، گاز یک شیر می‌تواند ۴.۴۵۰ نیوتن نیرو وارد کند اما گاز یک تی‌رکس نیرویی برابر ۶۰.۰۰۰ نیوتن داشته که سه برابر قدرت گاز یک کوسه بزرگ است.


۷- دست‌های کوتاه
تی‌رکس همواره به خاطر دست‌های کوتاه و کوچکش روی بدن عظیم‌الجثه‌اش به سخره گرفته شده و گفته شده که دست‌هایش بلااستفاده بوده است که هر کدام از آن‌ها بیش از ۲۰۰ کیلوگرام وزن داشته است.


۸- بینایی تی‌رکس
بینایی تی رکس به حرکت کردن وابسته بوده است. مهم نیست که چقدر کوچک بوده باشید زیرا در صورت کوچک ترین حرکتی تی رکس شما را شناسایی می کرده است که این موضوع به خوبی در فیلم پارک ژوراسیک به تصویر کشیده شده است.


۹- قاتلی خشن اما خونگرم
تی‌رکس متابولیسمی مشابه با پستانداران امروزی داشته و البته در کمال ناباوری خونگرم بوده است.


۱۰- گاز عفونت زا
گاز تی‌رکس بسیار کثیف و عفونت زا بوده است زیرا تکه‌های گوشت به جای مانده در لای دندان‌هایش مکان خوبی برای زندگی میکروب‌ها بود. اگر حیوانی بعد از یک بار گاز گرفته شدن نیز از دست تی‌رکس فرار می‌کرد بدون شک در خطر جدی قرار داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا