آخرین اخبارافغانستان

۱۰هزار داعشی در افغانستان؛ آن‌ها از کجا می‌آیند؟

کابلوف در مصاحبه با «اسپوتنیک» گفته بود: براساس برآوردهای ما شمار تروریست‌های داعش در افغانستان بیش از ۱۰ هزار نفر است و با توجه به کوچ جنگجویان جدید از عراق و سوریه در این کشور، تعداد این تروریست‌ها در حال افزایش است.


در حالی که مقامات روسیه از کوچ تروریست‌های داعش از عراق و سوریه به افغانستان ابراز نگرانی می‌کنند، سخنگوی نظامیان خارجی درکشور ادعا کرده که هیچ مدرکی درباره کوچ جنگجویان خارجی به افغانستان وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری دید و به نقل از تسنیم، «تام گرسبک» سخنگوی نظامیان خارجی در کشور در واکنش به اظهارات مقامات روسی درباره هجوم تروریست‌های داعش از عراق و سوریه به افغانستان، به رسانه سعودی «عرب نیوز» گفت: «ماموریت حمایت قاطع هیچ مدرک مبنی بر کوچ جنگجویان خارجی داعش از عراق و سوریه به افغانستان ندارد».
این در حالی است که «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان و پاکستان اخیراً گفته بود که تروریست‌های در حال فرار داعش از عراق و سوریه در پی ورود به افغانستان هستند.
وی در ادامه اظهارات خود نیز گفته بود که هواپیماهای ناشناس، تروریست‌های داعش را در مناطق مرزی در شمال کشور، با تسلیحات غربی تجهیز می‌کنند.
کابلوف در مصاحبه با «اسپوتنیک» گفته بود: براساس برآوردهای ما شمار تروریست‌های داعش در افغانستان بیش از ۱۰ هزار نفر است و با توجه به کوچ جنگجویان جدید از عراق و سوریه در این کشور، تعداد این تروریست‌ها در حال افزایش است.
از سوی دیگر، وزارت دفاع کشور و فرماندهان آمریکایی تصریح می‌کنند که داعش در افغانستان هیچ ارتباطی با این گروه تروریستی در عراق و سوریه ندارد.
«ویلسون شافنر» معاون نیروهای ناتو و یکی از فرماندهان نیروهای امریکایی در افغانستان، در این باره گفته بود: شبه‌نظامیان گروه تروریستی داعش در افغانستان اقداماتی را بدون هماهنگی با رهبری‌شان در سوریه و عراق انجام می‌دهند و هیچگونه حمایتی از جانب آن‌ها دریافت نمی‌کنند.
در همین حال، «جاوید کوهستانی» کارشناس نظامی و جنرال بازنشسته کشور چندی پیش گفته بود امریکا از داعش در افغانستان حمایت می‌کند و جنگجویان این گروه تروریستی به‌ کمک اعراب از طریق بندر کراچی وارد افغانستان می‌شوند.
«لالی حمیدزی» نماینده قندهار در پارلمان کشور نیز با اشاره به فعالیت افراد وابسته به داعش در افغانستان، «معصوم استانکزی» رییس اداره امنیت ملی را «مسئول پروژه داعش» دانست.
این درحالی است که روزنامه واشنگتن‌پُست نیز در آخرین اخبار خود ادعای «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه را درافغانستان تایید کرده و آمارداعش را در افغانستان الی ۱۰ هزار گزارش داده است.
با این حال، به این پرسش که داعش چگونه در افغانستان شکل گرفت و جنگجویان این گروه از کجا وارد افغانستان می‌شوند، تاهنوز بی‌پاسخ مانده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا