آخرین اخباراسلایدشوجهانزنان

۱۰هزار راننده زن، وارد بازار حمل و نقل شهری سعودی خواهند شد

پس از آن‌ که دولت عربستان‌سعودی اعلام کرد که قصد دارد از جنوری سال ۲۰۱۸ میلادی رانندگی زنان را در این کشور آزاد کند، «اوبر» و «کریم»، دو شرکت بزرگ فعال در زمینه حمل و نقل شهری برای استخدام زنان در این کشور وارد عمل شدند.
در حال حاضر زنان ۸۰ درصد از کُل مشتریان خودرو/موترهای شرکت «اوبر» و ۷۰ درصد از کُل مشتریان تاکسی‌های شرکت «کریم» را در این کشور تشکیل می‌دهند.
شرکت خدمات حمل‌و‌نقل «کریم» که در دوبی مستقر است و در ۱۳ کشور خاورمیانه و همچنین پاکستان و شمال آفریقا فعالیت می‌کند، مجموعه‌ای از جلسات آموزشی ۹۰ دقیقه‌ای را در شهرهای «ریاض، جده و الخبر» برای آن دسته از زنان عربستان‌سعودی که در خارج از این کشور موفق به کسب گواهی‌نامه رانندگی شده‌اند، برگزار کرده است.
شرکت «اوبر» مستقر در سانفرانسیسکو نیز علاوه بر راه‌اندازی مراکزی برای آموزش زنان و کمک به آن‌ها برای تهیه مدارک لازم برای فعالیت می‌کند.
مسئولان این دو شرکت می‌گویند که تاکنون هزاران درخواست از سوی زنان سعودی در زمینه تمایل‌شان برای استخدام به عنوان راننده دریافت کرده‌اند.
استخدام ۱۰ هزار راننده زن تا ماه جنوری
شرکت کریم قصد دارد بیش از ۱۰ هزار راننده زن را تا ماه جنوری سال ۲۰۱۸ میلادی استخدام کند.
این افراد به‌ویژه برای انجام ماموریت‌هایی استفاده می‌شوند که در آن مشتریان زن مایل نیستند سوار خودرو/ موتری شوند که راننده آن یک مرد غریبه است.
همچنین با توجه به حساسیت‌های فرهنگی جامعه عربستان، این دو شرکت برای استفاده از زنان راننده باید به نکات بسیاری توجه کنند.
این شرکت‎ها اعلام کرده‌اند که از رانندگان زن صرفا برای جابجایی زنان و یا خانواده‌ها استفاده می‌شود و شماره تلفن آن‌ها نیز محفوظ باقی خواهد ماند و به این ترتیب مشتریان به شماره تماس رانندگان زن دسترسی نخواهند داشت.
انتظار می‌رود اقدام شرکت اوبر و کریم در استخدام رانندگان زن، به دولت عربستان سعودی برای کاهش نرخ بیکاری کمک کند، در حال حاضر نرخ بیکاری در عربستان سعودی ۱۲.۸ درصد است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا