آخرین اخبارآزادی بیانافغانستانرسانه‌هاسیاست

۱۰ رسانه در افغانستان محاکمه غیابی می‌شود

خبرگزاری دید: قرار است ده رسانه در افغانستان از سوی دادگاه طا-لبان به صورت غیابی محاکمه شود.

قرار است به زودی در مورد ۱۰ رسانه‌ای که بدون سانسور، رویدادها را پوشش و واقعیت‌ها را بازتاب می‌دهند از سوی طا-لبان محکمه غیابی برگزار شود.

در این فهرست رسانه‌هایی شامل است که محکمه طا-لبان براساس شکایت وزارت اطلاعات و فرهنگ در مورد مجوز فعالیت‌شان تصمیم‌گیری می‌کند.

گفته می‌شود که روزنامه‌های ۸ صبح، صبح‌ کابل، اطلاعات روز، راه‌ مدنیت و خبرگزاری افق، آژانس‌های خبری آماج‌نیوز، افغان، رها و پیشگو و وب‌سایت نیمرخ، شامل این فهرست است.

این در حالی است که رییس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ قبلاً ادعای محاکمه غیابی مسئولان رسانه‌های در تبعید را تکذیب کرده؛ اما گفته بود که دادگاه روز پنج‌شنبه ۱۵ جدی درباره لغو مجوز رسانه‌های منتقد حکومت در حضور نمایندگان‌شان، حکم صادر می‌کند.

عبدالحق حماد رییس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ قبلاً نیز گفته بود: پس از دریافت شکایت‌ها در پیوند به فعالیت برخی رسانه‌ها علیه منافع ملی، مسئولان این رسانه‌ها را به کمیسیون تخلفات رسانه‌ای فراخوانده تا نگرانی‌ها در این خصوص را با آنان شریک کند.

حماد رییس کمیسیون نظارت بر نشرات رسانه‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته ‌بود که موضوع رسانه‌هایی که «علیه نظام» تبلیغ می‌کنند به دادگاه ارجاع داده شده است.

در همین حال، ظریف کریمی مسئول نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان(نی) به رسانه‌ها گفته: نهادهای حامی رسانه‌ها مسئولیت دفاع و تعقیب دفاعی از این رسانه‌ها را ترتیب می‌کنند، در آینده معلوم می‌شود و تصمیم همین است که بتوانیم ما از مجرای قانونی که دفاع از رسانه‌ها است دفاعیه ترتیب کنیم و خواست مشروع و قانونی خود را در پیشگاه محکمه تقدیم کنیم.

به گفته آقای کریمی، نهادهای حامی رسانه‌ها تلاش می‌کنند که عدالت تأمین شود.

پیش از این نیز وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان ادعا کرده بودند که درباره ۱۰ رسانه‌ای محکمه ابتدایی تشکیل می‌دهد که مسئولان‌شان بیرون از افغانستان اند و رسانه‌های‌شان به گفته این وزارت از بیرون «علیه نظام» نشرات می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا