آخرین اخباراجتماعافغانستانامنیت و حوادثگزارش

۱۰۰ قاچاقبر مواد مخدر در نیمروز فعالیت می‌کند!

انتقال محموله‌های مواد مخدر به بیرون از افغانستان پول‌های زیادی را به قاچاق‌چیان فراهم می‌کند و از نگاه قانون، این عمل غیر قانونی است که بایستی از سوی نهادهای ذیربط مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

بیشتر از ۱۰۰ قاچاق‌چی بزرگ مواد مخدر در ولایت نیمروز در جنوب کشور فعالیت مافیایی دارند.
خیر النسا غمی، عضو شورای ولایتی نیمروز ضمن تایید این مطلب در گفت‌وگوی اختصاصی به خبرگزاری دید می‌گوید: اکثر قاچاق‌چیان بزرگ مواد مخدر این ولایت در دشت‌ها و مناطق دور دست می‌باشند.
خانم غمی نامی از فردی یا گروهی نبرد، اما گفت که بروز اساسی این موضوع برخاسته از عدم کنترول مناسب اداره محلی نیمروز و دولت مرکزی عنوان می‌شود.
موصوف می‌افزاید بیشتر قاچاق‌چیان مواد مخدر ولایت نیمروز در ولسوالی‌های چخانسور، چهاربُرجک، خاش‌رود، زرنج و کنگ می‌باشند.
این عضو شورای ولایتی نیمروز بیان می‌دارد، قاچاق‌چیان این ولایت محموله‌های بزرگ مواد مخدر را از نیمروز به برخی از کشور همسایه انتقال می‌دهند.
به گفته او، انتقال محموله‌های مواد مخدر به بیرون از افغانستان پول‌های زیادی را به قاچاق‌چیان فراهم می‌کند و از نگاه قانون، این عمل غیر قانونی است که بایستی از سوی نهادهای ذیربط مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.
مواد مخدر افغانستان در بازارهای خارجی از قیمت مطلوبی برخوردار است که به آن سوی مرزها منتقل و به فروش می‌رسد.
بانو غمی خاطر نشان کرد که کشت مواد مخدر در ولایت نیمروز نادر است، اما بیشتر کشت این مواد در ولایات فراه، هلمند و کاریده می‌شود.
در همین حال، مقامات محلی ولایت نیمروز در این مورد حاضر به پاسخگویی نشدند.
همچنین محمد محمدی فعال مدنی در غرب کشور می‌گوید: اکثر قاچاق‌چیان مواد مخدر در افغانستان به ویژه حوزه جنوب غرب با رهبران حکومت « زد و بند» سیاسی دارند.
به گفته او، اگر دولت بخواهد به گونه‌ جدی در این زمینه عمل کند، می‌تواند با ضربه چند ساعت ریشه این پدیده‌ نگران کننده را از بازار کشور برچیند.
او افزود که «قاچاق‌چیان مواد مخدر قاچاقچی نیستند، بلکه مافیای قدرت در این حکومت هستند که دست به هر کاری که خواسته باشند بزنند می‌زنند».
ولایت نیمروز در جنوب غرب کشور هم مرز با ایران و پاکستان است که بیشتر قاچاق‌چیان مواد مخدر از این مسیر محموله‌های شان را به آن سوی مرزها انتقال می‌دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا