آخرین اخباراجتماعافغانستان

۱۲ میلیون بی‌سواد و بسته بودن مکاتب دخترانه؛ از روز جهانی سواد در بلخ تجلیل شد

خبرگزاری دید- بلخ: از روز جهانی سواد در حالی بزرگداشت شد که به گفته یک تن از مسئولین سازمان یونسکو حدود ۱۲ میلیون نفر از مردم افغانستان حتی از سواد ابتدایی محروم هستند.


به مناسبت تجلیل از روز جهانی سواد نشستی با حضور ده‌ها تن از آموزگاران سواد آموزی، مسئولان ریاست معارف بلخ، مسول عمومی سواد آموزی در کشور با حضور نماینده سازمان فرهنگی یونسکو برگزار شد.
آقای عبدالله رومل آمر غیر رسمی یونسکو در افغانستان که در این نشست صحبت می کرد بیان داشت که این سازمان در حال حاضر برای ۲۵ هزار نفر زمینه سواد آموزی را در ۲۰ ولایت کشور فراهم ساخته و در مرحله‌ بعد تلاش می‌کند تا تمامی کشور را زیر پوشش برنامه‌های این سازمان قرار دهد.
محمد ابراهیم عمری رییس عمومی اداره سواد آموزی در کشور طی سخنانی جایگاه و نقش افراد تحصیل کرده در کشور را با اهمیت توصیف نموده و‌ افزود: میزان بهره مندی افراد هر کشور از سواد و دانش رابطه مستقیمی با رشد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و‌ اجتماعی آن کشور دارد.
رییس معارف ولایت بلخ نیز ضمن برشمردن امتیازات یک فرد با سواد نسبت به افراد بی‌سواد، از تمامی شهروندان کشور خواست که گذشته غمبار خودشان را فراموش کرده و‌ ازین پس با تمام توان برای کسب آگاهی و سواد و دانش تلاش کنند.
این در حالی است که به گفته یکی از برگزار کنندگان این نشست، در حال حاضر حدود ۱۲ میلیون نفر از جمعیت کشور بی سواد بوده و حکومت امارت اسلامی مانع رفتن دختران جوان به مکاتب و سایر موسسات آموزشی شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا