آخرین اخباراجتماعافغانستانگزارش

۱۵۰هزار مسجد و تکیه‏‌خانه برای ترویج صلح تبلیغ خواهند کرد

وزارت حج و اوقاف از چاپ جزوه ویژه‏ خطابه‏‌های نماز جمعه را به منظور ترویج صلح تدوین کرده که در آن برعلاوه‏ ترویج صلح مسایلی چون حقوق بشر، حقوق زن، صحت، کرامت انسانی، انتخابات و مبارزه با فساد اداری نیز گنجانیده شده است و نزدیک به ۱۵۰هزار مسجد و تکیه‏‌خانه برای ترویج صلح تبلیغات می‏‌کنند.
به گزارش خبرگزاری دید، فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف دیروز عصر «۲۱ جدی» در نشستی زیر نام « ندای صلح در افغانستان » از تدوین جزوه ویژه خطابه‏‌های نماز جمعه برای برقراری صلح در کشور خبر داده است.
بر اساس اظهارات آقای عثمانی، مسجد و تکیه‏‌خانه‌‏ها برای ترویج صلح موثر است و از این امکانات باید استفاده شود.
در جریان این نشست خبری، آماری که وزارت حج و اوقاف در اختار رسانه قرار داده است نشان می‏‌دهد که در حال حاضر نزدیک به ۱۵۰ هزار مسجد و تکیه‏‌خانه در این وزارت ثبت است و هر زمانی آماده‏‌اند که برای ترویج صلح تبلیغ کنند.
در همین حال، وزارت حج و اوقاف نقش علمای دین را در ترویج صلح ارزنده عنوان می‌‏کند.
حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح که در این کنفرانس شرکت کرده است می‏‌گوید، این شورا طی سه ماه گذشته در ولایت‌‏های مختلف ۱۷ نشست با ۷۰۰ عالم دین در خصوص چگونگی ترویج صلح در جامعه مشوره و صحبت کرده است.
معاون شورای عالی صلح، نتیجه‌ این نشست‌ها را مفید توصیف کرده، اما در پاسخ به پرسش رسانه‌‏ها این که چه وقت صلح در افغانستان تامین می‌شود، سکوت کرد و افزود: «رهبری شورای عالی صلح تماس‌های مداوم با طالبان داشته است. صلح در افغانستان یک مسئله‌ پیچیده است. ما نمی‌توانیم اطمینان دهیم که ظرف یک یا دو سال دیگر به صلح دست می‌یابیم.»
خانم سرابی بیان داشت: در سال آینده بیشتر روی کمیته‌های صلح در ولایت‌ها کار می‌کنیم. در هر کمیته ۱۲ زن شامل‌اند. کمیته‌های شورای عالی صلح در ولایت‌های قندهار، غور و پکتیا عملاً کارش‌شان را آغاز کرده‌اند.
با این همه، پیری مادون سفیر جدید اتحادیه اروپا در افغانستان نیز گفته است صلح یکی از اولویت‌های دولت افغانستان به ‌شمار می‌رود.
وی خاطر نشان ساخته که با درنظر داشت واقعیت‌های عینی باید در راستای تامین صلح گام‌های عملی برداشته شود.
تاکید بر تامین صلح در حالی یکبار دیگر مطرح می‌‏شود که به تازه‌‏گی، حامد گیلانی رییس حزب محاذ ملی گفته است که رهبران ارشد طالبان در خاک افغانستان فعالیت و بود‏و باش دارند.
اختر سهیل_ خبرگزاری دید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا