آخرین اخباراجتماعافغانستانامنیت و حوادثگزارش

جنگ در شمال؛

۱۶ هزار خانواده در بلخاب آواره شده‌اند/ این ولسوالی در محاصره نظامی و اقتصادی قرار دارد

خبرگزاری دید: به دنبال افزایش‌ درگیری‌ها در شمال کشور، شماری از مسئولان محلی و فعالان مدنی ولایت سرپل از آواره شدن ۱۶ هزار خانواده به ولسوالی بلخاب این ولایت خبر می‌دهند. به گفته آنان، بلخاب در محاصره نظامی و اقتصادی قرار دارد و دولت باید فکری به حال باشندگان این ولسوالی کند.

سید محمد حسین حسینی – خبرگزاری دید
فعالان مدنی ولسوالی بلخاب ولایت سرپل امروز چهارشنبه (۱۶ سرطان) طی یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل در پیوند به حوادث اخیر و حملات طالبان در ولسوالی‌های همجوار این ولسوالی، خشونت‌ها و پیامدهای حملات گروه طالبان را با رسانه‌ها به اشتراک گذاشتند.
این فعالان مدنی می‌گویند که تا کنون بر اثر جنگ‌های شدید ۱۶ هزار خانواده بی‌جا و آواره شده است، همچنان بیش از ۸۰ هزار نفر مستقیماً متضرر از جنگ، مشکلات صحی و مرض همه‌گیر کرونا هستند.


در این نشست که عبدالله انصاری ولسوال پیشین بلخاب نیز حضور داشت گفت: «مردم بلخاب برای حفظ ارزش‌های دموکراسی و نظام در کنار نیروهای امنیتی ایستاده‌اند و علیه گروهک سیاه طالبان مقابله می‌کنند، اما از آنجایی که مردم امکانات تسلیحاتی و مهمات جنگی در دست ندارند وضعیت واقعاً نگران کننده است».
وی همچنان گفت که بلخاب در محاصره نظامی و اقتصادی قرار دارد و اگر دولت مرکزی کاری برای این مردم انجام ندهد ما حاضر هستیم از هر ترفندی برای امنیت مردم خود استفاده کنیم، مردم دیگر توانایی ندارند که کشته بدهند.


همچنان محمد موسی هدایتی معاون شورای علمای بلخاب نیز گفت که بلخاب قتلگاه گروه طالبان است و طالبان از این ولسوالی خاطره بدی دارند. او خطاب به طالبان گفت: «سال‌های قبل هم شما به این وادی لشکرکشی کردید و نابود شدید، بلخاب نقطه‌ای نیست که شما را آرام بگذارد».
همچنان این فعالان سیاسی و مدنی می‌گویند: «به صورت جدی، از حکومت مرکزی، نهادهای ملی و بین‌المللی، نهادهای حقوق بشری و موسسات خیریه تقاضا می‌شود هرچه عاجل‌تر از وضعیت آگاه شده و تدابیر لازم را روی دست گیرند. در صورت عدم توجه و حمایت به موقع حکومت، مسئولیت هر رخداد و فاجعه‌ای متوجه حکومت شده و پاسخگو خواهد بود».


گفتنی است که ولسوالی بلخاب چهار راه مواصلاتی به مرکز سرپل، مزار شریف، بامیان و سمنگان دارد که توسط طالبان مسدود شده.
این درحالی است که با تشدید جنگ در شمال کشور چهار ولسوالی همجوار ولسوالی بلخاب به دست گروه طالبان سقوط کرده و مردم این ولسوالی‌ها به بلخاب فرار کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا