آخرین اخبارافغانستانگزارش

۲ هزار قریه در بادغیس در اختیار طالبان است

حدود ۲ هزار روستا (قریه) در ولایت بادغیس تحت اختیار اعضای گروه طالبان  است که بیش از ۷۰۰۰ جنگ‌جویان طالب در آن مناطق فعالیت تروریستی و تخریبی دارند.

به گزارش خبرگزاری دید، فرید اخیزی، معاون شورای ولایتی بادغیس، ضمن تایید این خبر می‌گوید: این روستاها بیشتر در ولسوالی‌های جوند، بالامرغاب، قادس، مقرر و آب‌کمری قرار دارد.

به گفته او اعضای گروه طالبان بادغیسی، در نقاط یادشده نقش شان نسبت به دولت بیشتر بوده که موجودیت این روند علی‌رغم رضایت مردم نیز هستند.

آقای اخیزی، می‌افزاید، مردم به شدت از این حالت نگران و ناراض هستند، طالبان شورشی هم روز به روز آمار و ارقام‌شان در حال افزایش است.

فرد دوم شورای ولایتی بادغیس، ادامه می‌دهد اگر این روند این‌گونه جریان یابد ۱۰ تا ۱۲ هزار باشندگان همان مناطق بایستی خانه و کاشانه‌شان را رها کنند و روانه کشورهای اروپایی شوند.

۶ هزار جریب زمین در کشت تریاک طالبان

اعضای و فرماندهان بزرگ گروه طالبان در بادغیس حدود شش هزار جریب زمین را تحت مجموعه‌ی کشت و مواد مخدر نوع تریاک شان اختیار داده‌اند.

آقای اخیزی علاوه می‌کند بیشتر زمین‌های که تحت کشت مواد مخدر برای گروه طالبان مسلح می‌باشد در ولسوالی بالامرغاب است.

وی بیان می‌دارد، هر فامیل در ولایت بادغیس به ویژه مناطق دور دست، سالانه حدود ۱۰ تا ۵۰ هزار دالر آمریکایی از کشت و قاچاق مواد مخدر عاید می‌کند.

معاون شورای ولایتی بادغیس تاکید دارد، بیشتر مواد مخدر از نوع تریاک در این ولایت به کشورهای همسایه و مخصوصا پاکستان فرستاده می‌شود.

این مقام تصریح می‌کند از عواید کشت و قاچاق مواد مخدر فرماندهان گروه طالبان برای ادامه نبرد شان با دولت و دیگر گروه‌ها تروریستی، سلاح و تجهیزات نظامی خریداری می‌کنند.

نیمی، زیادی از جمعیت بادغیس، با گروه طالبان هستند

فرید اخیزی اظهار می‌دارد از ۶۰۰ هزار نفوس یا ولایت بادغیس در غرب افغانستان ۳۵۰  هزار آن در حاکمیت گروه طالبان بود و باش دارند.

او می‌گوید اکثر مردم نقاط یاد شده، با گروه طالبان در عرصه‌های گوناگون به ویژه کشت و قاچاق مواد مخدر نیز همکاری زیادی می‌کنند.

بروز اصلی این وضع ناشی بر فقر، بی‌کاری و عدم اشتغال بین جوانان نیز عنوان شده که بیشتر این قشر از جامعه با اعضای گروه طالبان کمک و همکاری دارند.

در همین حال، غلام سرور حیدری، آمر امینت پولیس بادغیس با تایید این خبر گفت که گروه طالبان در مناطق دور دست کشت مواد مخدر دارند.

به گفته وی” طالبان بیشتر در ولسوالی‌های بالامرغاب و جوند بادغیس در کاریدن مواد مخدر دست بالای را دارند و در دیگر ولسوالی‌های تنها ۲ درصد مواد مخدر کشت ندارند”.

این مقام در اداره پولیس بادغیس می‌افزاید تلاش‌های زیاد وجود دارد، تا این روند به زودی برای مردم حل و بر طرف شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا