آخرین اخباراجتماعافغانستانگزارش

۲۰۰هزار افغانی؛ محصولی که روزانه طالبان در غور دریافت می‌کنند

شاهراه غور – هرات در این روزها شاهد باج‌گیری‌های چند فرمانده کلیدی شورشیان طالب می‌باشد که روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار افغانی را از مسیر همین شاهراه به دست می‌آورند.
به گزارش خبرگزاری دید، حمید الله ناطقی، نماینده مردم در شورای ولایتی غور می‌گوید: ملا دین محمد مشهور به «دینک»، ملا مصطفی و ملا احمد شاه از جمله فرماندهان طالبان هستند که افرادشان در مسیر شاهراه غور – هرات پول‌ زیادی را از مالکان موترهای بزرگ و کوچک، باج‌گیری می‌کنند.
او می‌افزاید، روزانه از مسیر شاهراه غور – هرات ۱۵ تا ۲۰ موتر بزرگ تردد دارد و بخشی دیگر موترهای سواری کوچک می‌باشد که ۲۰ تا ۳۰ عراده عنوان شده‌است.
آقای ناطقی ادامه می‌دهد، افراد این ۳ فرمانده طالب در ولایت غور طبق نظر داشت و بار موترهای خورد و بزرگ قیمت باج‌گیری را نیز، تعیین می‌کنند.
این عضو شورای ولایتی غور می‌افزاید، ملا دین محمد، ملا مصطفی و ملا احمد شاه در اصل فرماندهان افراد مسلح غیر مسئول در ولسوالی‌های «چهارسده و شهرک» غور هستند که در این اواخر رویکرد طالبانی را نیز به خود گرفته‌اند.
گفته می‌شود که گروه طالبان از پول‌های باج گرفته شده، جنگ‌افزار و وسیله‌ نقلیه خریداری می‌کنند!
افراد گروه طالبان در مسیر شاهراه غور – هرات روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار افغانی از مردم، بازرگانان و… باج‌گیری کرده و برای ادامه جنگ شان با نیروهای امنیتی، جنگ‌افزار، موتر و موتر سایکل خریداری می‌کنند.
آقای ناطقی تصریح می‌کند، در مسیر این شاهراه ۱۵۰ تا ۲۰۰ شورشی مربوط به این فرماندهان فعالیت‌ تروریستی دارند.
در همین حال، عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور ضمن تایید این مطلب می‌گوید: برعلاوه این ۳ فرمانده، ملا محسن نیز در ردیف این افراد در شاهراه غور – هرات دست به باج‌گیری می‌زند.
به گفته خطیبی، قیمت کالا در ولایت غور تناسب به گذشته افزایش یافته و موجودیت این روند ناشی بر باج‌گیری‌های افراد گروه طالبان در مسیر همین شاهراه است.
این مسئول می‌افزاید، معضلات موجود را با نهادهای مربوطه به اشتراک گذاشته‌اند، تا نتیجه‌ مطلوبی در این باره به دست آید.
شاهراه غور – هرات از جمله شاهراه‌هایی محسوب می‌شود که تحرکات اعضای گروه طالبان نسبت به نیروهای امنیتی در آن بیشتر بوده‌است.
سید غفور هاشمی – خبرگزاری دید – هرات

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا