آخرین اخبارجهانفناوری و اطلاعات

۲۰۱۷؛ سال چگونه‌ها و چقدر‌ها!

شرکت گوگل لیست بیش‌ترین موضوع‌های جست‌وجویی را در وب‌سایتش توسط مخاطبان، در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد.
در این لیست بیش‌ترین کلمه‌ای که جست‌وجو با آن آغاز شده است، کلمه پرسشی «چگونه و چطور» است. بیش‌ترین جست‌وجو در رابطه با انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و رییس جمهور جوانش، عرصه تکنالوژی، کلمه آیفون ۸ و بیش‌ترین حادثه «سرچ» شده توفان «ایرما»ی امریکا بود.
جست‌وجو برای کلمه «چگونه»، نشان دهنده روحیه علاقه مردم دنیا به کمک برای حوادث و ایجاد تغییر در ساختارهای مختلف اجتماعی و زندگی شخصی است.
جملاتی مثل:«چگونه به قربانیان سیل کمک کنیم؟ چگونه به پناهنده‌گان کمک کنیم؟ چگونه به پورتوریکو، قربانیان حادثه لاس وگاس و سوریه کمک کنیم؟ چگونه یک سگ را در توفان آرام سازیم؟» و جملاتی مثل:« چگونه یک زن قوی، والدین خوب، قهرمان، نترس و شجاع باشیم؟ و چگونه رییس‌ جمهور شویم؟»؛ نشان از این اتفاق ناخواسته جمعی در جهان امروزی دارد.
از طرفی، جملات دیگری چون:« برد موشک‌های کوریای شمالی چقدر است؟، هزینه ساخت دیوار( اشاره به اقدام احداث دیوار بین مکسیکو و آمریکا) چقدر است؟، توفان چگونه شکل می‌گیرد؟ و چگونه آتش‌های حیات وحش( آتش‌سوزی جنگل‌ها) شکل می‌گیرد؟» سوال‌هایی است که نشان‌دهنده نگرانی بخشی از جمعیت زمین است نسبت به حوادث مصنوعی یا طبیعی جهان.
به صورت کلی، ‌سال گذشته ( با ارجاع به موضوع کلمات انگلیسی که تبدیل به زبان معمول انترنت در جهان شده است) سال پرسیدن سوال‌هایی از سر نگرانی بوده، تا پرسیدن سوال‌هایی برای تغییر.
سالی که پر از (چگونه) بوده، نشان می‌دهد دنیا هنوز به مرحله پرسیدن (چرا) برای اعتراض به اتفاقات معمول نرسیده است. چرا برای ساختن دیوار، چرا برای ساختن موشک‌های هسته‌ای؟، چرا برای پرسیدن دلیل پناهنده‌ شدن؟ و چرا برای پرسیدن شلیک گلوله!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا