آخرین اخباراجتماعاسلایدشوافغانستانحقوق بشر

یوناما:

۲۰۱۸میلادی؛ خونین‌ترین سال برای مردم ملکی افغانستان

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، میزان مرگ و میر افراد ملکی ناشی از جنگ در سال ۲۰۱۸ میلادی در بالاترین سطح خود قرار دارد.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، میزان مرگ و میر افراد ملکی ناشی از جنگ در سال ۲۰۱۸ میلادی در بالاترین سطح خود قرار دارد.
اداره معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) و دفتر حقوق بشری سازمان ملل متحد در گزارشی، امروز یک شنبه (۵ حوت) گفته است که تلفات افراد ملکی به طور کلی در سال ۲۰۱۸ میلادی نسبت به سال گذشته، ۵ درصد افزایش داشته و میزان مرگ و میر در مقایسه با ۲۰۱۷ میلادی، ۱۱ درصد افزایش یافته است.


این گزارش ۳ هزار و ۸۰۴ مرگ و میر افراد ملکی را در سال ۲۰۱۸ ثبت کرده که از این میان ۹ صد و ۲۷ تن آن اطفال می‌باشد. این رقم بالاترین میزان مرگ و میر دختران و بچه ها را در یک سال نشان می‌دهد.
در مجموع، یوناما تلفات ۱۰ هزار و ۹۹۳ تن ملکی (۳ هزار و ۸۰۴ کشته و ۷ هزار و ۱۸۹ زخمی) را ثبت کرده است.
بر اساس گزارش یوناما، ۶۳ درصد تلفات را عناصر ضد دولتی، ۳۷ درصد را گروه طالبان، ۲۰ درصد را گروه داعش و ۶ درصد را عناصر نامشخص ضد دولتی به خود اختصاص داده است.
در همین حال، ۲۴ درصد تلفات متوجه نیروهای دولتی (۱۴ درصد نیروهای امنیت ملی افغانستان، ۶ درصد را نیروهای نظامی بین‌المللی و ۴ درصد را دیگر گروه‌های مسلح طرف‌دار دولت) می‌شود.
در سال ۲۰۱۸، نیروهای نظامی بین‌المللی مسئول ۶۷۴ تلفات افراد ملکی (۴۰۶ مرگ و میر و ۲۶۸ زخمی) می‌باشد که ۹۴ درصد آن توسط عملیات‌های هوایی انجام شده است.
عناصر ضد دولتی در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۶۵ حمله تروریستی و مختلط را انجام داده و یوناما ۲۱ درصد آن را به حملات طالبان اختصاص داده که ۶۴۲ فرد ملکی طی آن تلف شده است.
تدامیچی یاماموتو نماینده خاص دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که تمام طرف‌ها برای کاهش میزان مرگ و میر افراد ملکی گام‌های عملی بردارد.
وی افزوده است:« در یک دهه، ۳۲ هزار فرد ملکی کشته و ۶۰ هزار تن زخمی شده است. وقت آن است که به این تراژدی نقطه پایان بگذاریم و بهترین راه توقف جنگ است.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا