آخرین اخبارافغانستانجهانسیاست

مسکو آماده میانجی‌گری در گفت‌وگوهای صلح افغانستان است

وزارت امور خارجه روسیه آعلام کرد که مسکو آماده است تا نقش میانجی را درمذاکرات صلح میان حکومت افغانستان، ایالات متحده و طالبان ایفا کند.
به نقل از اسپوتنیک، ضمیر کابلوف نماینده ویژه رییس جمهور روسیه برای افغانستان و مدیر دیپارتمنت دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: روسیه آماده است تا در مذاکرات صلح میان افغانستان، امریکا و « جناح معتدل طالبان » در صورت توافق جوانب، نقش میانجی را ایفا کند.
کابلوف خاطر نشان ساخت: وقت آن فرا رسیده است تا افغان‌ها جنگ و خونریزی را در کشور شان متوقف کنند. روسیه مدت‌ها است درباره نیاز به آغاز مذاکرات صلح گسترده اظهار نظر کرده است.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده:« مسکو ازچنین نیت استقبال می‌کند. علاوه بر رییس جمهور افغانستان، طالبان همچنین آمادگی خود را برای شروع مذاکرات اعلام کردند. سرانجام، هر دو طرف درک کردند که باید مذاکره کنیم.»
ضمیر کابلوف گفت که بدون نقش مثبت روسیه که بیش از یک سال است جوانب را به میز مذاکره دعوت می‌کند، این امر امکان پذیر نیست.
در این بیانیه آمده است: ما به طور جدی شروع مذاکرات را در اسرع وقت میان طالبان و دولت افغانستان برای خاتمه دادن به جنگ داخلی در این کشور، استقبال می‌کنیم.
گفتنی است که پیش از این برخی از چهره‌های سیاسی افغانستان نیز بر نقش مثبت روسیه در روند گفت‌وگوهای صلح میان دولت و طالبان تاکید کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا