آخرین اخباراجتماعافغانستانزنان

خبرنگاران زن به دلیل ناامنی وظیفه را ترک می‌کنند

بربنیاد تحقیقاتی که از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست افغانستان که روز گذشته نشر شد، انجام شده است، در سراسر این کشور کم و بیش یک هزار و ۶۹۴ زن در رسانه‌ها کار می‌کنند که از این میان ۷۶۴ تن آنان، مسلکی‌اند و همچنان به علت ناامنی‌های گسترده رسانه‌ها را ترک کردند.
به گزارش خبرگزاری دید، مرکز حمایت از زنان ژورنالیست افغانستان درمصاحبه با مسئولان ۳۲۵ رسانه شامل ۸۰ تلویزیون، ۱۵۹ رادیو، چهار آژانس خبری و ۷۹ نشریه چاپی در ۳۴ ولایت افغانستان، این سروی را انجام داده است که بربنیاد آن، شمار خبرنگاران زن در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
فریده نیکزاد مسئول این مرکز که در مورد این سروی به خبرنگاران جزییات می‌داد، گفت که دلایل عمده کاهش شمار خبرنگاران زن ناامنی، سنت‌های ناپسند اجتماعی و عدم دسترسی به اطلاعات است.
در همین حال، چندی پیش دفتر « نی » حامی رسانه آزاد کشور نیز از کمرنگی زنان در رسانه‌ها ابراز نگرانی کرده و اعلام کرده بود که طی سال جاری بیشتر زنان خبرنگار رسانه‌ها را ترک کرده‌اند.
خانم نیکزاد افزود که سروی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست نشان می‌دهد که در تعدادی از ولایات، زنان به دلیل سنت‌های ناپسند اجتماعی کارشان را رها کرده‌اند.
او گفت:« یافته‌های ما نشان می‌دهد که ناامنی در بعضی ولایات به حدی تاثیرگذار بوده است که حضور شماری از خواهران ما در رسانه‌ها کم شده و یا هم کاملاً وظیفه را رها کرده‌اند.»
بربنیاد این سروی، بیشترین خبرنگاران زن به ترتیب در کابل، بلخ و هرات حضور دارند و در تعدادی از ولایات حضور آنان کمرنگ است.
اما بربنیاد این سروی، در پنج ولایت شامل نورستان، کنر، پکتیکا، زابل و ارزگان اصلأ خبرنگاران زن حضور ندارند.
با این همه، نهادهای حامی رسانه‌ها در افغانستان می‌گویند، رسانه‌ها در حکومت کرزی به نسبت حکومت فعلی وضعیتی بهتر دشتند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا