آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

مسکو: فرمول سم حمله به جاسوس روس امریکایی بود

یک کارشناس نظامی در مسکو فرمول تهیه و توسعه گاز و ضد اعصاب A234 که بنابر ادعای بریتانیا از آن برای سوءقصد به جان جاسوس سابق اطلاعاتی روسیه و دخترش در خاک این کشور استفاده شده در اواخر دهه نود میلادی توسط امریکا ابداع به منتشر شده است.
به نقل از تاس، ایگور ریبالچنکو متخصص کیمیا در ارتش روسیه روز یکشنبه با استناد به سندی که سال ۱۹۹۸ به آن دست پیدا کرده بود، اعلام کرد محتویات این سند نشان می‌داد ایالات متحده آمریکا در آن زمان مشغول توسعه گاز سمی A۲۳۴ بوده است.
بنابر گفته او:« سال ۱۹۹۸ در بین نسخه جدید و به روز شده پایگاه داده‌های طیفی که توسط اداره ملی استاندارد ایالات متحده امریکا منتشر شده بود، به ماده‌ای شیمیایی از نوع «ارگانوفسفات» برخوردیم که توجه ما را جلب کرد. با بررسی مشخصات این ماده متوجه شدیم که بایست اثر کشنده و مرگبار داشته باشد. حالا بسیار واضح و روشن است که برای نام بردن از آن باید از عنوان گاز A۲۳۴ یا عامل «نویچوک» استفاده کنیم.»
به گفته ایگور ریبالچنکو این در حالیست که در نسخه‌های جدیدتر پایگاه داده‌های طیفی که بعدها منتشر شد دیگر هیچ نام و نشانی از این ماده ابهام برانگیز دیده نمی‌شد.
کارشناس کیمیا در ارتش روسیه همچنین خاطرنشان کرد متخصصان بریتانیایی برای نجات جان آقای اسکریپال و دخترش احتمالاً از داروی آتروپین استفاده کرده‌اند.
سرگئی اسکریپال، مامور سابق سرویس‌های اطلاعات نظامی روسیه و لولیا دخترش روز یکشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۶ بیهوش، در یک مرکز خرید پیدا شدند. پس از بررسی‌های اولیه پزشکی مشخص شد که این دو توسط یک ماده شیمیایی هدف سوء قصد قرار گرفته و مسموم شده‌اند.
تحقیقات پولیس بریتانیا سرانجام به این نقطه ختم شد که گاز ضد اعصاب A۲۳۴ که از آن به عنوان عامل عصبی «نویچوک» نام می‌برند و روسیه در دهه هفتاد و هشتاد میلادی آن را تولید می‌کرده منشا اصلی این سوء قصد بوده است. این مسئله به تایید ترزا می، نخست وزیر برتانیا رسید و بوریس جانسون، وزیر خارجه این کشور روسیه را مسئول طرح این ترور معرفی کرد.
سرگئی اسکریپال در سال ۲۰۰۶ میلادی به اتهام «خیانت» در روسیه مجرم شناخته شد، اما در سال ۲۰۱۰ در جریان مبادله جاسوس‌های امریکا و روسیه در میدان هوایی ویانا آزاد شد. او به اتهام افشای هویت تعدادی از ماموران مخفی روسیه برای مقامات اطلاعاتی بریتانیا به ۱۳ سال زندان در روسیه محکوم شده بود.
روسیه هر گونه دخالت در ماجرای تلاش برای قتل اسکریپال را رد کرده، اما گفته است که در صورت درخواست، حاضر به همکاری با پولیس بریتانیا در این زمینه خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا