آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعهسیاست

بانک جهانی بیش از نیم میلیارد دالر به افغانستان کمک می‌کند

بانک جهانی ۶۹۱ میلیون دالر امریکایی را در اختیار دولت افغانستان قرار می‌دهد. قرارداد این کمک روز گذشته سه شنبه (۲۱ حمل)، میان اکلیل حکیمی، وزیر مالیه و مسئولان بانک جهانی در کابل به امضا رسید.
به گزارش خبرگزاری دید، وزارت مالیه با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید از این پول برای افزایش دسترسی باشنده‌گان کشور به خدمات با کیفیت صحی، عصری‌سازی سیستم بانک‌های دولتی، اتصال زیرساخت‌های تکنالوژی مخابراتی، توسعه‌ خدمات دولتی و ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی استفاده خواهد شد.
به گفته‌ وزیر مالیه ۶۰۰ میلیون دالر از این مبلغ برای پروژه‌ صحتمندی، ارتقا و کیفیت خدمات صحی، ۵۱ میلیون دالر آن برای پروژه‌ دیجیتل کاسا و۴۰ میلیون دالر برای پروژه‌ عصری‌سازی سیستم بانک‌های دولتی هزینه خواهد شد.
از سویی هم، فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه از این کمک بانک جهانی استقبال کرده و گفته است که از این پول به خاطر بلندبردن میزان دسترسی مردم به خدمات صحی، افزایش شمار مراکز بهداشتی و قابله‌ها در سه سال آینده استفاده خواهد شد.
وزارت صحت عامه اخیراً از کاهش ۱۰۰ میلیون دالری بودجه‌ این وزارت خبر داده و ابراز نگرانی کرده بود.
در همین حال مقام‌های بانک جهانی ابراز امیدواری کرده‌اند که پروژه‌ جدید، سبب بهبود خدمات صحی و تامین شرایط تغذی بهتر برای باشنده‌گان کشور شود.
شوبهم چوهدری رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفته است که مسئولان بانک جهانی «با منظوری بسته‌ جدید کمک مالی بلاعوض یکبار دیگر تعهد دراز مدت خود را در قبال حمایت از دولت افغانستان جهت بهبود هرچه بیشتر خدمات مورد نیاز برای افغان‌ها تجدید» کرده است.
بانک جهانی از بزرگ‌ترین حامیان مالی کشور است که تاکنون بیش از ۳.۵ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا