آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

دنباله‌رو ترامپ «بی‌شرم و دمدمی‌مزاج» نشوید

روزنامه گاردین با توصیف رییس‌ جمهور امریکا به عنوان فردی «بی‌شرم» و «دمدمی‌مزاج» از دولت انگلیس خواسته در موضوع سوریه از وی دنباله‌روی نکند.
روزنامه گاردین سرمقاله روز سه‌شنبه خود را به موضوع تنش‌ها بر سر سوریه اختصاص داده و از جامعه بین‌المللی خواسته است «کورکورانه» از «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور امریکا دنباله‌روی نکنند.
گاردین نوشته است: «با توجه به تاریخ گذشته، بایستی پیشامدها و شرایط خارق‌العاده‌ای پیش بیاید تا بریتانیا مداخله نظامی در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) را به عنوان یکی از گزینه‌هایش در نظر بگیرد. انگلیس در تخریب لیبی و عراق نقش داشت و این‌ها اشتباهاتی بودند که سران کشور ما به خاطر توجه به پیش‌بینی‌های غلوآمیز از فجایعی پیش رو مرتکب شدند.»
گاردین تصریح کرده، حمله شیمیایی ادعایی در سوریه بار دیگر به مجادلاتی دامن‌زده مبنی بر این که مخاطرات انفعال در سوریه از اقدام در آن بیشتر است.
روزنامه انگلیسی، همگام با جنجال‌سازی‌های مقام‌ها و رسانه‌های غربی، دولت «بشار اسد»، رییس‌ جمهور سوریه را به حمله شیمیایی در شهر «دوما» در غوطه شرقی متهم کرده، اما نوشته است: «با وجود این، اشتباه است تصور کنیم که این دلایل برای ملحق‌شدن انگلیس به دونالد ترامپ برای بمباران پایگاه‌هایی در سوریه که به سرعت مرمت و ظرف چند روز قابل استفاده می‌شوند، کافی هستند. پررنگ کردن مخاطرات، نوعی خود تلقینی است که تاب مقاومت در برابر راهکارهای نظامی ساده‌انگارانه را از افرادی که جذب افسون آن می‌شوند می‌گیرد.»
گاردین نوشته است:« خود دونالد ترامپ دیگری است که ایجاب می‌کند محتاط باشیم. او در دوران ریاست‌جمهوری‌اش زحمت تظاهر به مسایل اخلاقی را هم به خودش نداده است و دشوار می‌توان احترام ناگهانی‌اش برای حقوق بشر در مسایل بین‌المللی را جدی گرفت.»
روزنامه انگلیسی در بخش دیگری از این تحلیل خاطرنشان کرده است:« بریتانیا از گره زدن پاسخ‌های ما در پیچیده‌ترین درگیری به شخصیتی چنین دمدمی‌مزاج و بی‌شرم، دستاوردی حاصل نخواهد کرد. حقیقت این است که حملات هوایی یا شلیک چند موشک ممکن است اثراتی نمایشی داشته باشد، اما موازنه نظامی در عرصه میدانی را چندان تغییر نمی‌دهد. ضمن آنکه، با یک تک حمله هم نمی‌توان نتیجه جنگ را دگرگون کرد.»
گفتنی است که بریتانیا متحدان نزدیک امریکا است و این کشور را در جنگ‌عراق و افغانستان همراهی کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا