آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعه

پیشرفت ۸۰ درصدی کار احداث قطعه سوم خط آهن هرات – خواف!

همزمان با سفر هیئت اداره خط آهن ایران به ولایت هرات، امروز نشست مشترک مسئولان ولایت هرات با این هیئت در مقر ولایت هرات برگزار شد.


همزمان با سفر هیئت اداره خط آهن ایران به ولایت هرات، امروز نشست مشترک مسئولان ولایت هرات با این هیئت در مقر ولایت هرات برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری دید، هیئت تخنیکی اداره خط آهن ایران که ریاست آن بر عهده حسین کرمانیان مجری طرح برون‌مرزی اداره خط آهن آن کشور می‌باشد از پیشرفت کار مطابق برنامه اطمینان داد و از پیشرفت ۸۰ درصدی قطعه سوم خبر داد.
در این میان معیین اداره ملی خط آهن افغانستان نیز از آمادگی کشورمان بخاطر آغاز مرحله چهارم این خط آهن بعد از تکمیل مرحله سوم یادآوری نمود.
در این نشست دوطرف پیشرفت کار این پروژه را قناعت بخش خواندند.
احمد شعیب معصومی رییس خدمات سکتوری ولایت هرات از همکاری کشور ایران در امر تمویل مراحل اول، دوم و سوم خط آهن هرات- خواف قدردانی کرد.
قابل یادآوریست که از مجموع شصت ودو کیلومتر کل مسیر قطعه سوم خط آهن هرات خواف، کار ریل‌گذاری پنجاه کیلومتر آن تکمیل شده است.
هر دو طرف در این نشست بخاطر تکمیل به موقع امور ساختمانی زیرساخت‌ها در ساحات شمتیغ، غوریان و روزنک تاکید کردند.
خط آهن هرات– خواف، یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مشترک ایران و افغانستان است.
آن‌گونه که مسئولان دو کشور اعلان کرده‌‍‌اند، افتتاح این خط در افزایش جذب بارهای ترانزیتی و ارتباط با آب‌های آزاد و اروپا موثر است و با توجه به موقعیت ویژه افغانستان، بهره‌برداری از این راه‌آهن در افزایش امنیت منطقه نیز تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.
این راه‌آهن در بخش ایران از راه‌آهن سنگان- تربت حیدریه در نزدیکی ایستگاه خواف شروع و در امتداد شمال غربی به جنوب‌شرقی این منطقه در ایران ادامه می‌یابد
این خط ریلی هم‌چنین جاده تایباد- خواف و جاده معدن سنگان را در داخل خاک ایران به ‌صورت زیرگذر قطع کرده و پس از عبور از ارتفاعات، در مجاورت نوارمرزی قرار می‌گیرد.
این خط پس از ورود به خاک افغانستان از ولسوالی غوریان به ولسوالی زنده‌جان و از آن‌جا تا نزدیکی‌‌های میدان هوایی هرات و تا جاده هرات- کابل امتداد می‌یابد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا