آخرین اخباراجتماعافغانستان

۲۶ کودک، قربانی روزانه بیماری اسهال در کشور

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد « یونیسف » در تازه ترین گزارش خود با ابراز نگرانی اعلام کرده است که روزانه ۲۶ کودک در افغانستان به علت بیماری اسهال جان شان را از دست می‎دهند.
به گزارش خبرگزاری دید وبه نقل سایت خبر سازمان ملل متحد، آمار مرگ و میر کودکان بر اثر اسهال در افغانستان، از ۱۰ هزار کودک در سال اندکی کاهش یافته، اما هنوز این بیماری جان بسیاری از کودکان افغانستان را می‌گیرد.
بر اساس آمار یونیسف، سالانه در افغانستان ۸۰ هزار کودک جان شان را از دست می‎دهند که دلیل مرگ ۱۲ درصد (۹۶۰۰ تن) آن‌ها، بیماری اسهال است.
این سازمان می‌گوید:« چنین آماری بسیار تاسف‌بار است؛ زیرا ابتلا به بیماری اسهال را می‌توان با شستن دست‌ها با آب و صابون به شدت کاهش داد.»
این سازمان دلیل اصلی ابتلا به اسهال را در میان کودکان افغانستان، سوی تغذیه در ۱٫۲ ملیون کودک خوانده گفته است و اسهال سبب اصلی کوتاهی قد در ۴۲ درصد کودکان افغانستان است.
بر اساس آمار موجود، در افغانستان ۵۸ درصد مردم به آب آشامیدنی پاک و ۳۹ درصد به بهداشت سالم محیطی دسترسی دارند. اما در روستاهای کشور ۳۳ درصد به بهداشت محیطی و ۵۳ درصد به آب آشامیدنی پاک دسترسی وجود دارد.
یونیسف ناامنی‌ را دلیل اجرای آهسته روند توسعه در کشور می‌داند و می‌گوید، در حال حاضر تنها ولسوالی نیلی در دایکندی به عنوان محیط سالم شناخته شده که مردم آن در فضای باز مدفوع نمی‌کنند.
گفتنی است که عدم ارایه خدمات درمانی معیاری، عدم دسترسی مردم به مراکز بهداشتی در روستاها و نبود داروهای با کیفیت نیز از موارد عمده ابتلا به بیماری اسهال و مرگ و میر کودکان، در افغانستان است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا