آخرین اخباراجتماعافغانستانگزارش

۲۶۰ خانواده از جاغوری و مالستان به بامیان آواره شده‌ است

احمد رضا رفعت رییس مبارزه با حوادث ولایت بامیان در یک نشست خبری گفت که تاکنون بیشتر از ۲۶۰ خانواده، از دو ولسوالی مالستان و جاغوری ولایت غزنی وارد بامیان شده‌ و نیازمند کمک و همکاری‌های بشردوستانه‌اند.


مسئولان محلی در ولایت بامیان می‌گویند که بیش از ۲۶۰ خانواده از دو ولسوالی مالستان و جاغوری ولایت غزنی به ولایت بامیان بی‌جا شده‌ است.
به گزارش خبرگزاری دید، احمد رضا رفعت رییس مبارزه با حوادث ولایت بامیان در یک نشست خبری گفت که تاکنون بیشتر از ۲۶۰ خانواده، از دو ولسوالی مالستان و جاغوری ولایت غزنی وارد بامیان شده‌ و نیازمند کمک و همکاری‌های بشردوستانه‌اند.
آقای رفعت تاکید کرد که آمار آوارگان و بی‌جاشدگان در بامیان در حال افزایش بوده و آنان با مشکلات و کمبود امکانات مواجه هستند و حکومت محلی بامیان هم تلاش می‌کند تا به مشکلات آنان رسیدگی شود.
برخی منابع محلی در بامیان نیز گزارش داده‌اند که شماری از شهروندان بامیان به استقبال بیجاشده‌ها از دو ولسوالی مالستان و جاغوری رفته و تا حد امکان آنان را در منازل خود جابه‌جا کرده‌اند.
به گفته این منابع، شمار زیادی از بیجا شده‌گان در مساجد و حسینیه‌ها جابه‌جا شده‌اند.
در همین حال، ولایت بامیان نیز امروز سه‌شنبه (۲۲ عقرب) با نشر خبرنامه‌ای گفته که جلسه‌ فوق‌العاده کمیته‌ رسیدگی به حوادث، به‌ منظور رسیدگی به بیجا شدگان جاغوری و مالستان، برگزار شد.
در خبرنامه آمده:« در جلسه فیصله شد،‌ تمام کارها، کمک‌ها و رسیدگی‌ها، در هماهنگی با ستاد مردمی که به وجود آمده است صورت گیرد. تمام موسسات همکار، کمک‌های‌شان را از طریق کمیته‌ موظف، در اختیار بیجاشدگان جاغوری و مالستان قرار دهند. ریاست مبارزه با حوادث بامیان وظیفه دارد با استفاده از پول نقد و مواد غیر غذایی که دارد، برای بیجاشدگان البسه، سوخت، بخاری و سایر نیازمندی‌های بیجاشدگان را تهیه کند. به ریاست صحت عامه وظیفه داد تا به امور صحی بیجا شدگان بپردازد.»
همچنان در خبرنامه آمده است که از روز گذشته تاکنون بیشتر از ۱۸۰۰ نفر در قالب ۲۶۰ خانواده از ولسوالی‌های جاغوری و مالستان وارد بامیان شده‌ است.
گفتنی است که طالبان از نزدیک به یک هفته بدین‌سو حملات گسترده‌ای را بالای ولسوالی‌های جاغوری و مالستان ولایت غزنی آغاز کرده‌اند. در این حملات شماری از نظامیان و غیرنظامیان کشته و صدها خانواده دیگر مجبور به ترک خانه‌های شان شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا