آخرین اخبارافغانستانسیاست

۲۶۰ زندانی دیگر حزب اسلامی حکمتیار آزاد شد


در تازه‌ترین مورد از آزادی زندانیان حزب اسلامی مربوط به گلبدین حکمتیار، ۲۶۰ زندانی این حزب از زندان‌های پلچرخی و بگرام، امروز پنجشنبه ۲۴ جوزا آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری دید، از میان زندانیان آزاد شده حزب اسلامی که بر اساس توافق صلح حکومت با گلبدین حکمتیار آزاد می‌شوند، ۸۵ نفر از زندان بگرام و بقیه از زندان پلچرخی بوده است.

گفته شده که این زندانیان در ادامه توافق صلح حکمتیار با ارگ آزاد شده‌اند. ‌

پیش از این نیز نزدیک به ۱۵۰ زندانی حزب اسلامی بر اساس توافق با حکومت در سه مرحله آزاد شده بودند که به این ترتیب، تعداد زندانیان آزاد شده حزب اسلامی به ۴۱۰ تن می‌رسد.
بر اساس توافق صلح حزب اسلامی، دولت متعهد شده تمام زندانیان عضو این حزب را به جز افرادی که مرتکب جرایم جنایی شده باشند و ادعاهای فردی علیه آن‌ها وجود داشته باشد، آزاد کند.

مقام‌های دولتی می‌گویند افرادی که از زندان آزاد می‌شوند، پرونده‌های آن‌ها در سطوح مختلف اطلاعاتی و امنیتی بررسی می‌شود و در نهایت بر اساس فرمان رییس جمهوری آزاد می‌شوند.
اما نگرانی‌هایی وجود دارد در بین زندانیانی که بر اساس توافقنامه آشتی با حزب اسلامی آزاد می‌شوند، افراد وابسته به گروه طالبان و حتی داعش آزاد شوند.

منابعی گفته‌اند که برخی از این افراد به عنوان عضو گروه طالبان بازداشت و زندانی شده‌اند و این موضوع در پرونده‌های آن‌ها هم ذکر شده است.
امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی کشور گفته بود که بیش از ۲۰ زندانی مربوط به گروه داعش که در زندان هستند، «رابطه تازه و قبلی با گروه حکمتیار دارند.»
امرالله صالح در فیس‌بوک خود نوشته بود که شخص گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی «بارها و بارها در تماس با حکومت خواستار رهایی آن‌ها و ابا از ارجاع دوسیه‌های‌شان به محکمه شده است.»

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا