آخرین اخبارافغانستانسیاست

شورای صلح:

مذاکرات صلح تا «بین‌الافغانی» نباشد نتیجه‌بخش نیست

محمد اکرم خپلواک رییس دبیرخانه شورای عالی صلح، امروز شنبه (۳۰سرطان) طی نشست خبری در کابل در واکنش به آغاز مذاکرات بین طالبان و امریکا می‌گوید: تا زمانی که مذاکرات صلح بین‌الافغانی نباشد، مذاکرات با دیگران نتیجه نداده و صلح تامین نخواهد شد.محمد اکرم خپلواک رییس دبیرخانه شورای عالی صلح، امروز شنبه (۳۰سرطان) طی نشست خبری در کابل در واکنش به آغاز مذاکرات بین طالبان و امریکا می‌گوید: تا زمانی که مذاکرات صلح بین‌الافغانی نباشد، مذاکرات با دیگران نتیجه نداده و صلح تامین نخواهد شد.
به گزارش خبرگزاری دید، محمد اکرم خپلواک رییس دبیرخانه شورای عالی صلح گفت: طالبان باید با افغان‌ها وارد مذاکره شوند، انجام مذاکره با دیگران نتیجه‌بخش نخواهد بود.
شبکه خبری «ان بی سی» امریکا به نقل از منابع در گروه طالبان گزارش داده که این ملاقات‌ها در افغانستان، قطر و امارات متحده عربی انجام شده است.
یک مذاکره کننده گروه طالبان به این شبکه خبری گفته که نمایندگان این گروه تاکنون چند بار با مقام‌های امریکایی در یک هوتل در دوحه، پایتخت قطر ملاقات کرده‌اند.
خپلواک گفت: ما حاضرهستیم که در هرگوشه از جهان که طالبان خواسته باشد، دفتر ایجاد کنند ما با آن‌ها وارد مذاکره می‌شویم.
او افزود: شورای عالی صلح در نظر دارد که هیئتی را به دوحه روان کند تا با طالبان گفت‌وگو کند.
وی بیان داشت، طالبان آنچه را که می‌خواهد، از طریق جنگ به دست آورده نمی‌توانند باید به میزگفت‌وگو نشسته و به خواست های شان دست یابند.
مولوی قیام‌الدین کشاف رییس شورای سراسری علمای افغانستان گفت: ادامه جنگ درافغانستان مشروعیت دینی و اسلامی ندارد و باید طالبان به قطع‌نامه علمای جهان اسلام لبیک گفته و دست از جنگ وخشونت بردارند.
نشست دو روزه علمای دینی از ۳۷ کشور اسلامی که از سوی سازمان همکاری اسلامی به میزبانی عربستان به تاریخ ۱۹ و ۲۰ سرطان برگزار شده بود، علمای جهان اسلام با صدور قطعنامه‌ای جنگ افغانستان را نا‌مشروع و «فتنه» خوانده بودند.
مولوی کشاف رییس شورای سراسری علمای افغانستان گفت: قربانی دو طرف جنگ مردم افغانستان است و این جنگ هیچ صبغه دینی و اسلامی ندارد.
وی از رهبری طالبان خواست که صدای علمای جهان اسلام را شنیده و دست از خشونت و برادر کشی بردارند.
اما طالبان به صورت رسمی نشست عالمان دینی را درعربستان سعودی بخشی از برنامه‌های ایالات متحده امریکا و ادامه حضور نیرو های امریکایی در افغانستان خوانده و بر ادامه جنگ تاکید کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا