آخرین اخبارافغانستانفرهنگ و دانش

۳۰۰ دانشجوی دانشگاه امریکایی کابل در دانشگاه امریکایی عراق تحصیل خواهند کرد

خبرگزاری دید: در حالی که دانشگاه امریکایی در کابل پس از روی کار آمدن طا-لبان تعطیل شده است، دانشگاه امریکایی سلیمانیه عراق گفته است که « ۳۰۰ دانشجوی پیشین دانشگاه امریکایی افغانستان» را برای تکمیل تحصیلات می‌پذیرد.


به نقل از بی بی سی، شماری از این دانشجویان که پس از روی کار آمدن طا-لبان و تعطیلی دانشگاه امریکایی در کابل از کشور خارج شدند، با روزنامه نیویارک تایمز صحبت کرده‌اند.
به گفته این روزنامه، برهم صالح رییس جمهور عراق که بنیانگذار دانشگاه امریکایی در سلیمانیه است، گفته است که ۳۰۰ دانشجوی پیشین دانشگاه امریکایی افغانستان را «بدون ویزا و یا حتی پاسپورت» در این دانشگاه می‌پذیرند.


به گزارش نیویارک تایمز، تاکنون ۱۰۹ دانشجوی پیشین دانشگاه امریکایی افغانستان در این دانشگاه به ادامه تحصیل مشغول شده‌اند.
دانشگاه امریکایی عراق به صورت غیرانتفاعی در سال ۲۰۰۶ با هدف «ارائه آموزش جامع علوم انسانی برای کردستان، عراق و منطقه» تاسیس شد.
در سال بعد، این دانشگاه با پذیرش تنها ۱۰ دانشجوی عراقی در مقطع لیسانس اولین سال تحصیلی خود را آغاز کرد. اکنون حدود ۱۶۰۰ دانشجوی دختر و پسر در دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس در رشته‌های مدیریت، اداره و تجارت، تکنالوجی معلوماتی، روابط بین الملل، مهندسی، زبان انگلیسی و روزنامه‌نگاری مشغول تحصیل هستند.


در سایت دانشگاه آمده که تمام دانشجویان از هر رشته تحصیلی درس‌هایی اصلی در زمینه مطالعات اجتماعی و علوم باید بگذرانند.
دانشگاه امریکایی افغانستان نیز در سال ۲۰۰۶ به عنوان یک نهاد آموزشی غیرانتفاعی توسط شریف فایض اولین وزیر تحصیلات عالی افغانستان این دانشگاه را به زبان انگلیسی به سبک دانشگاه‌ امریکایی بیروت تاسیس کرد.
ماه گذشته، سفیر قطر در واشنگتن در توییتی خبر داده بود که تفاهم نامه انتقال دانشگاه امریکایی از کابل به دوحه قطر میان مسئولان این دانشگاه و بنیاد قطر برای توسعه به امضا رسیده است. در این مورد مسئولان دانشگاه امریکایی افغانستان واکنشی نشان ندادند.
شماری از استادان این دانشگاه امریکایی و افغان‌ بودند.
دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان، کیوین کینگ استرالیایی و تیموتی ویکس امریکایی در سال ۲۰۱۶ در شهر کابل ربوده شدند و در بند طا-لبان بودند که در ١٩ نوامبر ٢٠١٩ درپی مبادله با انس حقانی آزاد شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا