آخرین اخباراجتماعاسلایدشوافغانستانمصاحبه

محمد محقق:

۴زن، ۲۳ فرزند و ۳۵ نواسه دارم/ رونالدو را خوش دارم، مسی بدم نمی‌آید

محمد محقق از چهره‌های سیاسی کشور با اشاره به زندگی شخصی خود، گفت: من ۴ خانم، ۲۳ فرزند و ۳۵ نواسه دارم.

محمد محقق از چهره‌های سیاسی کشور با اشاره به زندگی شخصی خود، گفت: من ۴ خانم، ۲۳ فرزند و ۳۵ نواسه دارم.

«محمد محقق» از چهره‌های مطرح سیاسی در گفت‌وگوی ویژه با خبرگزاری دید، از علاقه‌اش به بازیکنان دنیای فوتبال یاد کرد و افزود: بازی رونالدو را خوش دارم و همین طور از مسی بدم نمی‌آید.

محقق که ۶۴ سال سن دارد و طبع شعرگویی نیز دارد، تصریح کرد: شعر به صورت کتاب و دیوان ندارم و بیشتر مصروف سیاست بوده‌ام، ولی به هر مناسبتی شعری گفته‌ام، اما پراکنده است.

×××مشروح گفت‌وگو×××

دید: اجازه دهید چند سوالی در مورد زندگی شخصی شما داشته باشیم، شما در کدام سال و در کجا متولد شده و تحصیلات تان تا کدام مقطع است؟

محقق: چون در آن‌زمان‌ها تاریخ تولد زیاد دقیق نبود، و سال‌های خشکی، سقاوی، برف‌کوچی و… را آدرس می‌گفتند، ولی بر اساس گفته‌های پدر و مادرم من جیل (ایل) گوسفند دارم و در سال ۱۳۳۴ متولد شده‌ام که من آن را به قالب یک شعر گنجانیدم:

به سال یک‌هزار و سه صد و سی

فراتر چهار سال هجری شمسی

مهی میزان به وقت لاش پالیز

به دنیا آمدم در فصل پاییز

یعنی ۶۴ سال پیش در چهارکنت مزارشریف به دنیا آمده‌ام. بعد هم مراحل مکتب خانگی را در قریه خواندم و بعد هم مراحلی را در قریه بالاتر از ما نزد «ملا سخی‌داد آخوند» فراگرفتم و در زمستان آن «جامع المقدمات» را خواندم. پس از آن رفتم به مدرسه چهارکنت نزد «آیت‌الله سید میرحسین شریفی»، «شیخ ابوالقاسم ذهین» و «آیت‌الله ذکی» درس خواندم و همین طور در مزارشریف مدرسه را خدمت «آیت‌الله بحر» رفتم و سطوح عالیه را نزد ایشان فرا گرفتم. درس خارج نخوانده‌ام و به اصطلاح محلی «سطح بندک» شده ماندیم که بعداً وارد انقلاب شده و حدود ۴۰ سال است که درس انقلاب می‌خوانیم. از اولین کسانی بودیم که وارد جهاد مقدس شدیم و همین طور بعدها در انتخابات پارلمانی اشتراک کرده و وارد پارلمان شدم و بعداً معاونت ریاست اجراییه و سایر موقف‌های سیاسی را عهده‌دار شدم.

دید: خانواده شما متشکل از چند عضو است و چند خانم دارید؟

محقق: گرچند که این سوال خیلی خصوصی است، ولی به خاطر سوال شما جواب می‌دهم. من ۴ خانم دارم و از ۳ خانمم ۲۳ فرزند دارم و از این ها ۳۵ نواسه دارم که در وصف آن‌ها شعری گفته‌ام:

بدین‌سان به سن چهار و دو سی

مرا شد نواسه یک و چهار و سی

دید: دور از دنیای سیاست و کاری، چه کار‌هایی را دوست دارید، به نظر می‌رسد که طبع شعرگویی نیز دارید، تاکنون چند شعر سروده‌اید؟

محقق: شعر به صورت کتاب و دیوان ندارم و بیشتر مصروف سیاست بوده‌ام. به هر مناسبتی شعر گفته‌ام، ولی پراکنده است. به سبک شاهنامه می‌توانم شعر بگویم، ولی نمی‌توانم بگویم که یک شاعر هستم، زیرا شاعر شرایط خاصی دارد.

دید: به ورزش علاقه دارید و از دنیای فوتبال بیشتر به کدام بازیکن علاقمند هستید؟

محقق: ورزش را دوست دارم ولی سیاست همه چیز را زیر گرفته، بخاطر گفته داکتر و برای وضع صحی صبحانه قدم می‌زنم، ولی رشته‌ای خاصی را انجام نمی‌دهم. در جوانی گاه گاهی والبیال می‌کردم و فوتبال را نیز دوست دارم. از دنیای فوتبال طرفدار یک تیم نیستم، رونالدو را خوش دارم و در عین حال از مسی هم بدم نمی‌آید. به همین گونه کسی که اکنون روی صحنه فوتبال نیست رونالدینهو و زیدان را نیز خوش دارم.

دید: در پایان پیام شما به مردم افغانستان چیست؟

محقق: از همه اقشار می‌خواهم که به طرف باهمی و هم‌زیستی بروند و از طالبان نیز توقع دارم صلح کنند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا