آخرین اخباراسلایدشوافغانستانگزارش

۴۰درصد طالبان در بادغیس افراد زیر سن‌ هستند


گزارش‌ها می‌رساند که از ۳۵ تا ۴۰ درصد از نیروی انسانی مخالفان مسلح دولت در ولایت بادغیس را نوجوانان زیر سن تشکیل می‌دهند.
این نوجوانان هیچ‌گونه معاشی دریافت نکرده و با تشویق یا اجبار به صفوف طالبان می‌پیوندند.
به گزارش خبرگزاری دید، عبدالله افضلی، عضو شورای ولایتی بادغیس می‌گوید که بیش‌تر از ۳۵ درصد از افراد گروه طالبان را افرادی تشکیل می‌دهند که بین ۱۴ تا ۱۸ سال سن دارند.
به گفته وی، نوجوانانی که قدرت حمل سلاح و مستقر شدن در جبهات جنگ را داشته باشند، از سوی طالبان به میدان‌های نبرد برده می‌شوند.
از جانب دیگر، افراد زیر سن یا با تشویق بزرگان یا هم به اجبار طالبان به صفوف این گروه می‌پیوندند.
آقای افضلی افزود که معاش ماهانه افراد زیر سن ماهانه تنها ۱۵۰ افغانی است که این مبلغ هم به صورت تشریفاتی به آنان تعلق می‌گیرد.
به گفته او، درآمد بیش‌تر افراد طالبان در بادغیس از طریق جمع‌آوری عشر و زکات مردم یا جمع‌آوری غنیمت به دست می‌آید، اعضای این گروه گاهی هم از مزارع ساکنان این ولایت سهم دریافت می‌کنند.
این عضو شورای ولایتی بادغیس یادآوری کرد که طالبان زمانی که یک منطقه را در دست می‌گیرند، تمام مردم آن منطقه باید حالت نظامی به خود گرفته و با این گروه همکاری‌های نظامی داشته باشند که افراد زیر سن بیش‌ترین نیرویی است که می‌تواند از جانب آنان جذب شوند.
اما نوجوانان طالب هیچ‌گونه آموزشی نمی‌بینند و چنان‌چه آقای افضلی اشاره کرد، همین موضوع سبب شده ۶۰ تا ۷۰ درصد تلفات طالبان را همین افراد زیر سن تشکیل دهند.
بارها نیروهای امنیتی پس از پایان درگیری‌ها زمانی‌که به مواضع طالبان هجوم بردند با اجسادی از اعضای این گروه مواجه شدند که بسیار کم ‌سن بوده‌اند.
این عضو شورای ولایتی بادغیس علاوه کرد که حتی افراد سالخورده هم مکلف هستند تا در مناطق زیر نفوذ طالبان به این گروه خدمت کنند، اگر توان جنگ در آنان وجود نداشت، وظیفه دارند تا در کارهای سبک از جمله رساندن آب و غذا شرکت کنند.
در ساحه بودوباش طالبان چیزی به نام قانون وجود ندارد و هر آن دستوری که از جانب فرماندهان آنان صادر شد، دیگر اعضا یا هم مردم مجبور می‌باشند تا آن را بپذیرند.
مقام‌های امنیتی بادغیس هم حضور افراد زیر سن را بین اعضای طالبان، تایید می‌کنند.
غلام سرور حیدری، آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت بادغیس می‌گوید که مشاهدات آنان نشان از آن دارد که نوجوانان زیر سن قانونی نیز در نبردها توسط طالبان استفاده می‌شوند.
این مقام امنیتی بادغیس گفته که تلفات افراد زیر سن هم بیش از دیگر اعضای طالبان است و علت این موضوع هم ناآشنایی آنان با اصول جنگی است.
استفاده ابزاری از کودکان در جنگ‌ها از سوی قوانین بین‌المللی حقوق بشری، غیرقانونی و امری ضد بشری پنداشته شده، اما بارها در تمام نقاط کشور دیده شده که گروه‌های مخالف مسلح دولت اقدام به چنین کاری می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا