آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمدسته بندی نشدهسیاست

رییس جمهور غنی پس از نماز عید:

۵۰۰ زندانی طالبان علاوه از فهرست ۵هزار نفری آزاد می‌شود

رییس جمهور محمد اشرف غنی پس از ادای نماز عید، در سخنانی از رهایی ۵۰۰ زندانی گروه طالبان اضافه بر فهرست ۵هزار نفری ارائه شده از سوی این گروه خبر داد.


به گزارش خبرگزاری دید، رییس جمهور غنی صبح امروز جمعه( ۱۰ اسد) در سخنرانی خود پس از ادای نماز عید سعید اضحی تاکید کرد که در چهارم عید ۵۰۰ زندانی گروه طالبان از زندان‌های کشور آزاد می‌شوند.
او اضافه کرد که حکومت افغانستان این کار را به دلیل برداشتن موانع و سدها از راه پروسه صلح انجام می‌دهد و از سویی دیگر از طالبان می‌خواهد تا در بدل این افراد، نیروهای امنیتی و اسیران مُلکی را از بند رها سازند.
رییس جمهور تصریح کرد که این افراد شامل لیست ارائه شده ۵ هزار نفری از سوی طالبان نمی‌شوند و در رهایی آنان ترکیب قومی در نظر گرفته خواهد شد.
او با بیان ‌این که با رهایی این افراد شمار زندانیان رها شده طالبان به ۵۱۰۰ زندانی می‌رسد اضافه کرد که حکومت افغانستان تاکنون ۴۶۰۰ زندانی گروه طالبان را درحالی از زندان‌های کشور رها ساخته است که هیچ تعهدی نسبت به این گروه و ایالات متحده امریکا نداشته است.
بر بنیاد گفته‌های رییس جمهور، رهایی ۴۶۰۰ زندانی قبل از رسیدن به مذاکرات در جهان بی‌مانند است و حکومت با وجود انتقادهای شدید این کار را انجام داده است.
از سویی هم رییس جمهور غنی تصریح کرد که در لیست ارائه شده از سوی طالبان ۴۰۰ زندانی وجود دارند که متهم به جرایم سنگین می‌باشند.
غنی خاطر نشان کرد که مطابق قانون اساسی و قانون جزای کشور او صلاحیت رها سازی این افراد را ندارد و به زودی لویه جرگه مشورتی صلح با اشتراک وسیع و همه جانبه مردم در مورد سرنوشت این زندانیان تصمیم خواهد گرفت.
رییس جمهور تصریح کرد که عدم رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان به این معنا نیست که حکومت به طالبان جواب منفی می‌دهد، بل بر اساس مشوره مردم عمل خواهد کرد.
او بار دیگر از طالبان خواست که با تیم مذاکره کننده افغانی گفت‌وگوها را آغاز کنند و در جریان مذاکرات بالای سرنوشت زندانیان باقی مانده نیز تصمیم گرفته خواهد شد.
او همچنین از برقراری آتش‌بس سه روزه از جانب گروه طالبان استقبال کرد و خواستار شد که این آتش‌بس از سوی این گروه تمدید شود.
محمد اشرف غنی در قسمت دیگر گفته‌های خود با قدردانی از نیروهای امنیتی کشور تصریح کرد که تعهد و ایثار گری این نیروها موجب شده تا ما در کنار جنگ، در صلح نیز در یک موقف قوی قرار داشته باشیم.
او در پایان سخنان خود از مردم خواست تا به خاطر جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا توصیه‌های وزارت صحت عامه را جدی بگیرند و فاصله‌های اجتماعی را رعایت کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا