آخرین اخباراسلایدشوافغانستانمنطقه

۷هزار داعشی در شمال افغانستان فعالیت دارد

با توجه به افزایش تحرکات داعش در شمال افغانستان از یک‎سو و همچنان شکست این گروه در خاورمیانه از سوی دیگر، توجه رسانه‎ها و تحلیل‎گران سیاسی به افغانستان و آسیای میانه جلب شده است.
رسانه‎های روسیه گزارش داده‎اند که هم‎اکنون شمار زیادی از سربازان داعش در شمال افغانستان مستقر شده و مصروف سربازگیری از باشندگان محل هستند.
به گزارش خبرگزاری دید، رسانه‎های روسی به نقل از منابع اطلاعاتی این کشور گزارش داده‎اند که تا اواسط ماه اکتوبر ۷ هزار داعشی که در جنگ سوریه و عراق شکست خورده‎اند، اکنون در شمال افغانستان فعالیت دارند.
پیش‎بینی شده که با توجه به فعالیت داعش در افغانستان، می‌توان پیش‌بینی کرد که وظیفه استراتژیک این گروهک در میان مدت، گسترش حضور در شمال کشور با دست‏رسی به مناطق نزدیک مرز کشورهای آسیای مرکزی و منطقه خودمختار سین‌کیانگ-اویغور چین خواهد بود.
رسانه‎های روسی مدعی‎اند که در میان اعضای گروه تروریستی داعش در افغانستان که در نزدیکی مرز با آسیای میانه قرار دارد؛ ۳هزار روس‎تبار، ۱ هزار تاجیک و بیش از ۱۵۰۰ ازبیک حضور دارند.
روسیه نگران نفوذ داعش در آسیای میانه است، ولی آنچه که از این گزارش‎ها معلوم می‎شود جدی بودن خطر داعش در شمال کشور است.
پیشتر حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و عضو ارشد ایتلاف نجات نیز گفته بود که تحرکات داعش در شمال افغانستان نگران کننده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا