آخرین اخبارافغانستانامنیت و حوادثگزارش

۷۰ کشته و بیش از ۳۰ زخمی؛ شکست سنگین گروه طالبان در بلخاب

فرماندهان مقاومت در بلخاب می‌گویند که گروه طالبان پس از چندین تهاجم بر این منطقه، با دادن دها کشته و زخمی شکست سنگینی را متقبل شده است. در تازه ترین مورد، گروه طالبان با دادن ۷۰ کشته و بیش از ۳۰ زخمی در بلخاب شکست خورده است.


به گزارش خبرگزاری دید، سید حسن صفایی فرمانده نیروهای مقاومت بلخاب امروز دوشنبه(۲۱سرطان) می‌گوید: «جنگجویان طالبان تحت رهبری شیخ مطیع الله رییس تنطیمیه گروه طالبان در شمال، نزدیک به دو هفته حملات تهاجمی خودشان را از ساحات «سفید خاک»، «سفید میدان» و از قریه هوش آغاز کرده بودند، که با شکست مواجه شده و متواری شدند.
صفایی افزود: در دو هفته گذشته انبوهی از نیروهای طالبان از چهار جبهه «قم کوتل»، «هوش»، «انروک» و «پیغوله» بارها برای نفوذ در داخل بلخاب تلاش کردند؛ امّا با مقاومت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی و خیزش‌های مردمی که برای دفاع از خانه، منطقه و کشور خود برخاسته‌اند، تلاش‌های آنان ناکام مانده و با شکست سنگین مواجه شده‌اند.
به گفته صفایی، گروه طالبان از تمام ساحات ولسوالی بلخاب پاکسازی شده و اکنون این ولسوالی در آرامش است و زیر کنترول دولت قرار دارد.
او اما تصریح کرد صدها خانواده از ولسوالی‌های سانچارک و گوسفندی سرپل، سمنگان و ولسوالی زاری بلخ در بلخاب آواره شده‌اند، اما تاکنون کمکی دریافت نکرده‌اند.
در همین حال، سید حیات‌الله عالمی نماینده سرپل در مجلس می‌گوید: با دفع حملات تهاجمی گروه طالبان و شکست این گروه نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی با یک مورال قوی دو باره انگیزه پیدا کردند که در مقابل طالبان ایستادگی و مقاومت نشان دهند.
آقای عالمی می‌گوید، گروه طالبان نزدیک به بیست روز از چندین استقامت بالای ولسوالی بلخاب حمله کردند که با شکست سنگین عقب زده شدند.
عالمی توضیح می‌دهد که در درگیری‌های نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی با گروه طالبان در بلخاب، بیش از ۷۰ طالب کشته شده و ۳۰ طالب برداشته و نزدیک به ۲۰ تن دیگرشان اسیر شده است.
به گفته وی، ۴ تن از نیروهای خیزش‌های مردمی کشته و ۸ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.
از سویی هم، محمد حسن ایثاری ولسوال بلخاب وضعیت امنیتی این ولسوالی را خوب دانسته می‌گوید: خیزش‌های مردمی و نیروهای امنیتی به حمایت قوای هوایی، گروه مخالفین را به شکست سنگین مواجه ساخته‌اند.
گفتنی است که بلخاب یکی از ساحات استراتژیک در ولسوالی سرپل است که گروه طالبان در دوره حاکمیت پنج ساله شان نیز نتوانستند آن را تسخیر کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا