آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعه

۹حلقه چاه در هرات به بهره برداری رسید

۹ چاه عمیق در ۷ روستای پایین‎دست بند پاشدان هرات با حضور نوراحمد بارز رییس عمومی حوزه دریایی هریرود-مرغاب و دیگر مقامات و بزرگان ولایت هرات افتتاح و به بهره ‌برداری رسید.
کار حفر این چاه‌ها در اواخر سال ۱۳۹۵ شروع گردید و هزینه آن بیش از ۱۴ میلیون افغانی بوده که از بودجه انکشافی وزارت انرژی و آب پرداخت شده است.
به گزارش خبرگزاری دید، انجنیر نوراحمد بارز رییس عمومی حوزه در دریایی هریرود-مرغاب حین بهره‎برداری این چاه‌ها گفت که این پروژه به اساس نیازمندهای مردم محل طرح و آماده شده است و از مردم خواست که در حفظ و مراقبت این چاه‌ها کوشا باشند.
وی همچنان بیان داشت که هر چاه دارای ۷۲ عدد سولر، یک حوضک فشارشکن آب و یک اتاق نگهبان است.
این چاه‎ها در روستاهای پهلوان پیری، اسلام‎آباد،چغماق، عنبر، رباط سرخ، پاشدان، جوی سلطانی حفر گردیده است.
غلام حبیب هاشمی نماینده شورای ولایتی هرات گفت: مردم این محل در ۱۲ ماه سال به مدت ۵ ماه آب داشته‎اند، برای آب آشامیدنی مواشی خود مجبور بودند فاصله چند کیلومتر را طی کنند و از آب رودخانه استفاده کنند، ولی در حال حاضر وزارت انرژی و آب سهولتی را برای این مردم ایجاد کرده است.
گفتنی است که عمق این چاه‌ها ۱۲۰ متر و قطر آن ۱۶ اینچ بوده و با بسته‎بندی و نصب «سولر» ساخته شده است؛ هدف از حفر این چاه‌ها بدیل کاریزهایی گفته شده که در فصل تابستان خشک می‌شود و با حفر این چاه‌های عمیق مشکلات کمبود آب در ۷ روستا برطرف شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا