آخرین اخبارافغانستانحکومت

والی هرات:

۹۰ درصد کالای تجارتی توسط مافیا بدون محصول گمرکی از اسلام‌قلعه می‌گذرد

والی هرات ضمن اشاره به تاراج درآمدهای گمرک اسلام‌قلعه از سوی افراد و گروه‌های مافیایی، از اقداماتی تازه در جهت مبارزه با فساد در این گمرک خبر داده و می‌گوید که ۹۰ درصد کالای تجارتی از اسلام‌قلعه بدون محصول گمرکی و از سوی مافیا می‌گذرد.

والی هرات ضمن اشاره به تاراج درآمدهای گمرک اسلام‌قلعه از سوی افراد و گروه‌های مافیایی، از اقداماتی تازه در جهت مبارزه با فساد در این گمرک خبر داده و می‌گوید که ۹۰ درصد کالای تجارتی از اسلام‌قلعه بدون محصول گمرکی و از سوی مافیا می‌گذرد.
به گزارش خبرگزاری دید، عبدالوحید قتالی والی هرات می‌گوید که عواید گمرک اسلام‌‌قلعه‌ این ولایت توسط اشخاص و گروه‌های مافیایی تاراج می‌شود.
قتالی که روز گذشته در یک کنفرانس خبری در شهر هرات صحبت می‌کرد، گفت که دست مافیا و زورمندان را از درآمد گمرک اسلام‌قلعه کوتاه می‌کند و به هیچ عنوان، دیگر اجازه حیف‌و‌میل عواید را نخواهد داد.
وی تأکید کرد: سرنوشت چند سال تاراج گمرک را کی مشخص می‌کند؟ سرنوشت هزاران موتری که در گمرک گم شده کی مشخص می‌کند؟ من می‌خواهم که در مورد این باره صحبت کنم که هیچ کس به چشم خود ندیده و نه مأمور و نه مردم. مافیاگری در درون گمرک هرات قابل انکار نیست. پس حامیان مافیا دست از توطئه بردارند.
به گفته والی هرات، در سال ۱۳۹۸ بیش از چهار هزار موتر و در جریان سال جاری بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ موتر محصول گمرکی پرداخت نکرده و از دروازه گمرک خارج شده‌ است.
او گفت که تنها ۱۰ درصد انتقال کالاهای بازرگانی توسط بازرگانان صورت می‌گیرد و ۹۰ درصد باقی‌مانده توسط مافیا صورت می‌گیرد.
سید عبدالواحید قتالی هم‌چنان با کارمندان گمرک اسلام‌قلعه به خاطر پایان اعتصاب کاری آن‌ها دیدار کرده است. والی هرات از معترضان خواسته است که دوباره سر کار خود در بندر اسلام قلعه برگردند.
کارمندان گمرک هرات از مداخله زورمندان و تداوم ناامنی‌ها در مسیر شاهراه هرات – اسلام قلعه نگران هستند. قتالی به آنان اطمینان داده است که نیروهای امنیتی در راستای تأمین امنیت این شاه‌راه تلاش می‌کنند.
در همین حال، مصطفی حکیمی سرپرست گمرک هرات می‌گوید که به‌دلیل مداخله‌ زورمندان، مافیا و تهدیدات امنیتی جمع آوری عواید با مشکل صورت می‌گیرد. به گفته‌ وی بارها کارمندان گمرک توسط زورمندان مورد لت‌وکوب قرار گرفته‌اند.
یک قسمت زیادی از واردات کالا از کشورهای خارجی مخصوصاً ایران از طریق گمرک اسلام‌قلعه‌ هرات به کشور صورت می‌گیرد. همواره انتقادهای مبنی بر وجود فساد گسترده در این گمرک وجود داشته است.
با انتقال گمرک از داخل شهر هرات به مرز اسلام قلعه، حلقه‌ فساد در گمرک بازتر شده و درآمد این اداره نیز تا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا