آخرین اخبارافغانستانتحلیلسیاست

ایتلاف ملی بزرگ و انتخابات؛ با این کمیسیون می‌توان به انتخابات رفت؟

این خواست ایتلاف ملی بزرگ بدون شک یک حرکت جدی در راستای شفافیت انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. ایتلاف ملی بزرگ و احزاب سیاسی باید روی موضوع تاکید و پا فشاری بیشتر کنند.


ایتلاف ملی بزرگ با صدور یک اعلامیه گفته اگر نتایج انتخابات پارلمانی صورت شفاف اعلام نشود، با این کمیسیون به طرف انتخابات ریاست جمهوری نمی‌رود و این نهاد نمی‌تواند انتخابات حساس ریاست جمهوری را برگزار کند.
این خواست ایتلاف ملی بزرگ بدون شک یک حرکت جدی در راستای شفافیت انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. ایتلاف ملی بزرگ و احزاب سیاسی باید روی موضوع تاکید و پا فشاری بیشتر کنند. انتخابات و نتایج آن زمانی مشکوک و درد سر آفرین می‌شود که کمیسیون انتخابات در امر برگزاری انتخابات کوتاهی کند.
این اتفاق دقیقاً در انتخابات پارلمانی ماه گذشته پیش آمد. نتایج انتخابات هنوز سرنوشت مبهمی دارد. در حال حاضر، مردم و نامزدان منتظرند تا نتایج انتخابات همگانی شود. اصلاحات انتخاباتی از خواسته‌های جدی ایتلاف و احزاب سیاسی در دو سال اخیر بوده. بخشی از این خواست‌ها اصلاحات در کار کمیسیون است. احزاب سیاسی می‌گویند کمیسیون فعلی ظرفیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را ندارد. احزاب و ایتلاف ملی بزرگ حق دارند که این گونه نگران باشند. انتخابات پارلمانی پر از مشکل و تقلب بود. کمیسیون، انتخابات را طوری برگزار کرد که خاطرات تلخ انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۳ برای مردم تازه شد. رهبری کمیسیون خود تایید کرده است که در برگزاری انتخابات ناکام بوده. قرار است آرای کابل با کارمندان جدید بازشماری شود. حتی آوازه‌هایی وجود دارد که انتخابات کابل دوباره اجرا خواهد شد. ایتلاف ملی بزرگ نباید اجازه بدهد که کمیسیون فعلی روی مسایل انتخابات ریاست جمهوری کار کند.
انتخابات ریاست جمهوری ظرف کلان‌تر از انتخابات پارلمانی است و اداره ضعیف این نهاد نمی‌تواند آن را مدیریت کند. در مدت زمان باقی مانده، باید اولویت ایتلاف ملی بزرگ، کمیسیون انتخابات و حکومت؛ ایجاد یک کمیسیون با صلاحیت و توانا باشد. در غیر آن نتایج انتخابات ریاست جمهوری گذشته به پیمانه وسیع تکرار خواهد شد.
اختر سهیل- خبرگزاری دید‌

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا