آخرین اخباراجتماعاسلایدشوافغانستانسیاست

محقق و نور در سالگرد شهادت مزاری:

حکومت استبدادی دوام نمی‌یابد/ ما ستون نظام هستیم بدون ما نظام فرو می‌ریزد

مراسم بزرگداشت از بیست و سومین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری رهبر فقید حزب وحدت اسلامی در مزارشریف برگزار شد.در این همایش محمد محقق و عطا محمد نور برجایگاه استاد مزاری در تاریخ معاصر کشور تاکید کرده و شخصیت او را برای رسیدن به عدالت اجتماعی ممتاز شمردند.
محقق و نور همچنان بر مشارکت سیاسی تمام مردم در اقتدار سیاسی تاکید کرده و گفتند که بدون شرکت تمام اقوام حکومت ادامه پیدا نخواهد کرد.
به گزارش خبرگزارى ديد، محمد محقق گفت: ما در سال روز بزرگ‌داشت از مردى قرار داريم كه معتقد بود باید ملت‌ها به اندازی شعاع وجودی شان درساختار سیاسی سهیم باشند.
آقاى محقق با تاكيد بر حقوق مساوى همه مردم افغانستان افزود، حکومت‌های استبدادی ادامه پیدا نمی‌کند.
وی افزود:« قدرت واقعی مشارکت در اقتصاد است. قدرت اقتصادی نباید در دست یک حلقه‌ی خاص باشد. با چند شرکتی که وابستگی اندیشه‌ای و قومی داشته باشد، کشور آباد نمی‌شود.»
به آور آقای محقق، در حکومت‌های مردمی خشونت، سرکوب کردن و تفرقه‌افگنی جای ندارد، زمانی یک ملت احساس عزت می‌کند که حس کند در قدرت شریک است.
در همین حال، عطا محمد نور سخنران دیگر این مراسم گفت: ما طرف‌دار نظاهم هستيم ولى به بى‌عدالتى سر فرو نمى‌آوريم.
آقاى نور هم‌چنان تصريح كرد: ما بايد در قدرت شريک باشيم؛ زيرا پايه‌هاى اصلى نظام هستيم و در صورت نبود ما اين نظام ازهم فرو خواهد پاشيد.
او گفت: ما شروند درجه و درجه دو نیاز نداریم. تمام اقوام افغانستان باید در این حکومت سهم داشته باشند و ما می‌خواهیم شریک اقتدار سیاسی باشیم
وی همچنان با اشاره به تنش‌های اخیر میان بلخ و کابل گفت: ما می‌خواهیم یک کشور واحد داشته باشیم، ما دست برادری دراز می‌کنیم. ما حق داریم که دعوای مالکیت افغانستان را کنیم. ما مالک این وطن هستیم.
آقای نور افزود: کسی که در بیرون درس خوانده و آمده دعوای مالکیت می‌کند، اما ما دعوای حقیقی می‌کنیم و از حق خود هم یک خط عقب نمی‌رویم.
گفتنی است که مراسم بزرگداشت از شهادت استاد مزاری همه سال به تاریخ ۱۳ حوت در مزارشریف با حضور چهره‌های سیاسی و مردم برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا