آخرین اخباراجتماعافغانستانگزارش

عامل شیوع توبرکلوز در دایکندی، فقر است

 

مسئولان ریاست صحت عامه دایکندی از ثبت ۷۹۱۴ واقعه‌ مشکوک به مرض «توبرکلوز» در جریان سال ۲۰۱۷ میلادی خبر داده و می‏‌گویند، عامل عمده مبتلا شدن باشندگان دایکندی به توبرکلوز، فقر است.
به گزارش خبرگزاری دید، سید اسحاق درمانی رییس صحت عامه‌ دایکندی به خبرگزاری دید، گفت: در جریان سال ۲۰۱۷ میلادی در سطح ۱۳ مرکز تداوی مرض توبرکلوز ۷۹۱۴ واقعه‌ مشکوک به مرض توبرکلوز در این ولایت به ثبت رسیده است.
به گفته‌ آقای درمانی:« در سال گذشته‌ میلادی مرض توبرکلوز جان ۱۳ تن را در این ولایت گرفته است که بیشتر آن‌ها زنان می‌باشند.»
درمانی می‌افزاید:‌« از ۷۹۱۴ نفر مشکوک به مصاب مرض توبرکلوز، ۵۶۸ نفر آن نتیجه‌ مثبت داشته و مصاب می‌باشند.»
در همین حال، آقای درمانی بیان می‏‌دارد که در ولایت دایکندی بیش از ۱۰۰ مرکز برای کنترول توبرکلوز فعالیت دارد.
آمار به‌ دست‌آمده از دو سال پیش نشان می‌دهد که طی سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۳۰ واقعه‌ مرض توبرکلوز یا سل در این ولایت به ثبت رسیده است. بر اساس این آمار، شیوع مرض توبرکلوز در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش چند درصدی را نشان می‌دهد.
از سویی هم، افغانستان دومین کشور در حوزه‌ شرق مدیترانه و بیست‌ودومین کشور در جهان است که بلندترین آمار ابتلا به توبرکلوز در آن ثبت شده است.
با این همه، طبق آمار سازمان جهانی صحت، سالانه حدود بیشتر از ۶۰ هزار تن در افغانستان مبتلا به مرض توبرکلوز می‌شوند که حدود ۱۴ هزار آن جان‌شان را بر اثر این مرض از دست می‌دهند و از آن جمله ۶۶ فیصد تمام واقعات را زنان تشکیل می‌دهند.
اختر سهیل – خبرگزاری دید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا