آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

آیت‌الله سیستانی: به سیاستمداران فاسد رای ندهید!

آیت‌الله علی سیستانی از مراجع تقلید و رهبر مذهبی شیعیان از مردم خواسته است تا در انتخابات به سیاست‌مداران فاسد رای ندهند.
به نقل از رسانه‌های عراق، آیت‌الله سیستانی که به ندرت در امور سیاسی دخالت یا در مورد موضوعات سیاسی اظهار نظر می‌کند، پیام او توسط شیخ عبدالمهدی کربلایی، نماینده‌اش در مراسم نماز جمعه شهر کربلا قرائت و به طور مستقیم از شبکه‌های تلویزیونی این کشور منتشر شد.
انتخابات پارلمانی عراق روز ١٢ ماه «می» برگزار می‌شود. بیش از ٢٤ میلیون نفر از شهروندان عراقی برای انتخاب٣٢٠ نماینده از میان حدود ٧٠٠٠ نامزد انتخاباتی رای خواهند داد.
انتخابات « ١٢ می» صحنه رقابت بین حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق، نوری مالکی نخست‌وزیر پیشین و هادی عامری، از فرماندهان گروه‌های شبه نظامی شیعه است.
آیت‌الله سیستاتی در پیام خود خطاب به مردم عراق گفته است که از افتادن در دام کسانی که فاسد هستند و کسانی که شکست خورده‌اند، دوری کنید چه این افراد محاکمه شده باشند و چه نشده باشند.
وی در عین حال تاکید کرده است که از هیچ گروه و فردی حمایت نمی‌کند و با همه آنان فاصله یک‌سان دارد.
دولت آقای مالکی در سال ٢٠١٤ و پس از سقوط چند شهر مهم عراق به دست نیروهای دولت اسلامی داعش سقوط کرد و حیدر عبادی به نخست‌وزیری رسید.
به گفته منتقدان نوری مالکی، فساد گسترده و تبعیض در زمان زمامداری او به سرخوردگی اقلیت عرب سنی منجر شد و زمینه نفوذ گروه‌های تندرو را در میان مردم فراهم آورد.
با این همه، آیت‌الله سیستانی در پیام خود گفته است که تجربه ما از انتخابات قبلی حاکی از شکست فراوان است و بسیاری از آنانی که به سمت‌های مهم دولتی انتخاب یا منصوب شدند، از قدرت سو استفاده کردند و در گسترش فساد و حیف و میل بیت‌المال سهیم بودند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا